شرح خبر
رفع مشکل کمبود پارکینگ و توسعه‌فضای سبز در دستور کار است/ فرصت عاقبت بخیری را با نیت دیگری از بین نمی‌بریم

:

رفع مشکل کمبود پارکینگ و توسعه‌فضای سبز در دستور کار است/ فرصت عاقبت بخیری را با نیت دیگری از بین نمی‌بریم

خبرنگار:
۶ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۴:۱۳
کدمطلب: 1813
0

سخنگوی شورای شهر جهرم گفت: با تعامل خوب انجام شده با سایر ارگان ها و شناسایی مکان های مناسب جهت ایجاد پارکینگ در حال طی مراحل قانونی تثبیت کاربری بوده و به زودی شاهد اجرای عملیات عمرانی آنها هستیم.

به گزارش پسین جهرم، بخش دوم و پایانی گفتگوی خبرنگار ما با مهردادپورشاهیان، عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر جهرم که برگرفته از سوالات شما مردم فهیم و شریف شهر جهرم می باشد، در این بخش می آید.

 

* در زمینه حل مسائل ترافیکی جهرم چه تدابیری اندیشیده اید و چه زمانی اجرایی خواهد شد؟ در زمینه احداث پارکینگ ها و برای حل ترافیک مرکز شهر و اطراف آن (محدوده پارکینگ تا شهدا و چهارراه امام حسین) چه برنامه ای دارید؟

همانگونه که مستحضرید در سالیان اخیر نسبت رشد و افزایش وسایط نقلیه در سطح شهر جهرم بسیار بیشتر از توسعه معابر و خیایان ها بوده که علی الخصوص در قسمت مرکزی شهر بار ترافیکی و گره های ترددی را به همراه داشته است. در سالیان گذشته نسبت به طراحی و اجرای معابر جدید اقداماتی انجام شده ولی کافی به نظر نمی رسند. در دوره اخیر طی جلسات مستمری که با مسئولین امر در خصوص بررسی خیابان ها و معابر سطح شهر برگزار شده تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ شده که البته تمرکز اولیه و اولویت بازگشایی خیابان ها و معابر نیمه کاره و ناتمام از گذشته قرار گرفته است ( مانند بلوار 61 متری جنب قبرستان رضوان، انتهای بلوار امام خمینی (ره)، ابتدای بلوار فرصت شمالی جنب فرمانداری، ادامه بلوار ولی عصر (عج) و یخ بندی جنب قبرستان فردوس، خیابان موازی جمهوری اسلامی و غیره)

معضل بعدی ترافیک محسوس در سطح شهر مخصوصاً مراکز تجاری شهر، کمبود فضای پارکینگ است که به حمدالله با تعامل خوبی که با ارگان های دیگر صورت گرفته مکان های مناسبی جهت امر فوق شناسایی و در حال طی مراحل قانونی تثبیت کاربری بوده و به زودی شاهد اجرای عملیات عمرانی آنها می باشیم که تاثیر به سزایی در حل معضل پارکینگ سطح شهر و به خصوص مرکز شهر خواهد داشت که در این خصوص تعامل و همراهی اداره محترم اوقاف قابل تقدیر است.

 

*یکی از نیازهای مردم، وجود پارک‌ها و فضای سبز، با امکانات رفاهی مناسب است. برنامه کوتاه مدت و میانمدت شما برای بهبود وضعیت پارک ها و فضای سبز جهرم چیست؟

همانطور که فرمودید کاستی ها در شهر ما بسیارند که این هم معضل است و هم فرصتی برای مسئولین تا از امکان خدمت به هم نوع و همشهریان عزیز نهایت بهره به عاقبت به خیری  را ببرند. در خصوص توسعه پارک ها و فضای سبز به حمدالله تصمیمات خوبی در دوره اخیر شورای اسلامی شهر اتخاذ شده که از این جمله می توان به تعیین بودجه جهت ایجاد، بهسازی و توسعه پارک های شهرک محمدآباد، دلگشا (خیابان فرداسدی)، مهرزاد (جنب غارسنگ اشکن)، پارک شهر (بلوار نخلستان)، کوهسار (جنب شهربازی)، شهرک فرهنگ شهر، حیدرآباد، لاله (منتهی به شهرک انقلاب)، پارک جنگلی، کوهستان شهدا (حاشیه جاده منتهی به تپه شهدای گمنام)، جنب دروازه پیر شبیب(زمین واگذاری اداره اوقاف)، محوطه امامزاده حسین (ع)، چهارطاقی و ولی عصر (عج) اشاره کرد که انشاءالله به تدریج در دستور کار عملیاتی سازمان پارک ها و فضای سبز قرار خواهند گرفت. همانطور که عرض کردم بعضی از پارک های نام برده در دستور ایجاد و ساخت و بعضی دیگر در دستور توسعه و بهسازی جهت استفاده بیشتر و بهتر قرار دارند. همچنین دو پارک بانوان و خانواده نیز که چندسالی است در بودجه سنواتی دیده شده اند اما به دلیل مشکلات جانمایی و زمین مورد نظر همچنان در انتظار تصمیم نهایی می باشند که با تلاش های مستمر در جهت رفع مشکل پیش آمده هستیم.

 

*کوچه های خیابان قدس چندین سال است که خاکی بوده و ساکنین این کوچه ها به طور مداوم در حال شستشوی حیاط منازل میباشند در صورتی که اخیرا همه شاهد هستند کوچه های میدان امام را دوباره اسفالت نموده اند؟!

قطعاً همگی ما معترفیم که در طول 10 ماهه شروع به کار شورای چهارم آسفالت کوچه ها و معابر از سرعت خوبی برخوردار بوده است ولی متاسفانه تعداد کوچه های نیازمند به بهسازی و آسفالت بسیار زیاد است که امیدواریم در طول چهارساله خدمت با پیگیری و تخصیص بودجه مناسب نسبت به بهسازی آنها با آسفالت و یا سیمان فرش رضایت همشهریان عزیز را ایجاد نماییم. به لحاظ بهره وری و ماندگاری اثربخش خدمت، سعی بر آن داریم اولویت را به معابر و کوچه هایی دهیم که به لحاظ زیرساخت های عمرانی کامل تر و به لحاظ حجم تردد همشهریان حجیم تر و مهم تر باشند که البته این هدف نافی خدمت به سایر معابر و کوچه ها نمی باشند و البته امیدواریم که بتوانیم در عمل نیز عدالت و انصاف را در خدمات رسانی مطلوب و مدنظر شما بزرگواران ایجاد نماییم و در آخر نیز هر کوچه و خیابانی که در این شهر مورد بهسازی و ترمیم قرار گیرد قطعاً از نامطلوبی شهرمان به همان میزان کاسته می شود که همگی باید از این موضوع راضی و خوشنود باشیم.

 

*با توجه به اينکه سري قبل انتخاب نشديد و اين بارعضوي از شوراي شهر شديد. لطفابفرماييد ائتلافي که درآن بوديد و همگي وارد شورا شديد چقدر تاثيرگذاربوده است.

در دوره گذشته علی رغم جوانی و شور فزاینده، لطف خداوند و اعتماد همشهریان بزرگوار به این حقیر بسیار ارزشمند و قابل تامل بود.گرچه حکمت خداوندی بر این قرار بود که اینجانب به عنوان ذخیره اول شورای شهر همواره آماده به خدمت باشم ولی سعی بر آن داشتم تا با بررسی دقیق در اوضاع و احوال آن روزگاران و همچنین بررسی و مداقه بیشتر در نقش اعضای شورای شهر به آمادگی و باروری قابل قبولتری در پذیرش مسئولیت مد نظر برسم. این دوره نیز با آمادگی بیشتر و بینش کامل تر نسبت به مسئولیت مورد نظر در قالب ائتلاف با چند نفر از دوستان با تخصص های مختلف مورد نیاز در مجموعه شورا خود را در معرض رای اعتماد شما بزرگواران قرار دادیم که بحمدالله با اعتماد شما به تمامی افراد ائتلاف همراه بود که این موضوع قطعاً بار مسئولیت ما را دوچندان می نماید و امید است که با همدلی بیشتر ایجاد شده از قبل از رای آوری و همچنین همراهی هدفمند دوستان شورا بتوانیم در ایفای نقش مسئولیت نهایت اهتمام و تلاش خود را به کار بندیم.

 

*رهبر انقلاب در دیدار شورای شهر تهران 2 مطلب فرمودند که مربوط به تهران تنها نیست و همه شهر ها رو در بر می گیرد . سوال من این هست که شورای شهر جهرم در این مورد چه کارهایی انجام دادند لطفا گزارشی ارائه بفرمایید . 1. معماری و نماد اسلامی شهر حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأثیرگذاری معماری و نمای ساخت و سازها بر فضای سبک زندگی افزودند: باید هرچه ممکن است محیط زندگی شهر، بگونه ای طراحی و ساخته شود که تحقق سبک زندگی اسلامی راحت تر، امکان پذیر باشد. 2. کارهای فرهنگی در شهر (که متولی شهرداری است) حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: در مراکز فرهنگی همچنین باید از افراد اهل فرهنگی استفاده کرد که واقعاً متدین و انقلابی و معتقد به اسلام سیاسی و مردم سالاری دینی باشند.

در تایید فرمایش حضرت عالی و در لبیک به فرمایشات و دغدغه های مقام معظم رهبری و با پیگیری های مستمر و جلسات متعدد کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر جهرم، کمیته سیما و منظر شهری درون شهرداری تشکیل و آغاز به کار نموده تا در تکمیل وظایف زیباسازی شهرداری نسبت به بررسی و تعیین مصادیق مدنظر سیمای شهر ی و لحاظ نمودن نما و معماری ایرانی اسلامی تصمیمات و راه کارهای مطلوب اتخاذ و ایجاد کنند.

در مورد دوم با توجه به رتبه شهرداری جهرم متاسفانه در چارت سازمانی آن، معاونت فرهنگی وجود ندارد و به همین سبب بودجه فرهنگی شهرداری فاقد ردیف خاص می باشد ولی به همت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شورا و اهتمام شهردار محترم نسبت به ایجاد مدیریت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اقدام شده که از این به بعد شاهد پربارتر و ملموس تر شدن فعالیت های فرهنگی و اجتماعی شهردای جهرم خواهیم بود.

همچنین در طول دوره چهارم شورا و به دعوت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شاهد حضور و جلسات متعدد با مسئولین و بزرگواران مربوط به مسائل فرهنگی و اجتماعی در شورای شهر بوده ایم که از جمله آن می توان به تشریف فرمایی امام جمعه بزرگوار شهرمان و همچنین مسئولین ادارات و سازمان های تبلیغات اسلامی، بنیاد شهید، هیئت رزمندگان اسلام، حوزه مقاومت بسیج و غیره اشاره کرد که انشاالله منویات و تذکرات بزرگواران را در تمامی مسائل در دست بررسی و اقدام لحاظ نموده و خواهیم نمود.

 

*چرا برای برخی پرونده ها مثلا همین تفکیک اخیر بلوار مادر چند میلیارد تومان باج میدهید و از آقای فلانی تا ببینید میلرزید.

همانگونه که مستحضرید در مورد تفکیک اراضی قابل تفکیک به لحظ مسائل قانونی و طی مراحل اداری پیش نیاز، شهرداری بایستی نسبت به دریافت مقدار مشخصی از اراضی و یا معادل ریالی آن به لحاظ ارائه خدمات اقدام نماید. مورد نظر جنابعالی در بلوار مادر نیز با توجه به قرار واگذاری اراضی تفکیکی به همشهریان خاص و فاقد مالکیت زمین، قرار بر دریافت معادل ریالی سهم شهرداری گردید که به اعتراف دوستان کارشناس نهایت سختگیری در دریافت سهم شهرداری در مقابل تفکیک اراضی موصوف به عمل آمد و ضمن احترام و ارادتی که به زحمتکشان متقاضی تفکیک در مجموعه شورا و شهرداری وجود داشته و دارد فلذا نسبت به دریافت حقوق عامه شهروندان از درآمدی شهرداری نهایت دقت و تلاش به عمل آمد که البته خود بزرگواران متقاضی نیز در این احقاق حق همراه و موافق بودند و جهت استحضار همشهریان عزیز به عرض می رسانم که در این پرونده معادل دو میلیارد تومان نقدی و یک میلیارد تومان غیرنقدی از طرف شهرداری از متقاضیان تفکیک دریافت شده است که در موارد مشابه بی سابقه می باشد. در آخر نیز لازم به عرض می دانم که فقط و فقط در مقابل و زمان درک عظمت پروردگار عالمیان با تک تک سلول هی وجودمان به لرزش و استغفار می افتیم و برای هیچ بنده ای چنین جایگاهی قائل نیستیم و نخواهیم بود.

 

*لطفا به این اتهام که به همراه شهردار در حال باج دادن به برخی افراد در جهت تحقق اهداف سیاسی خود هستید توضیح دهید؟

با خدای خود عهد بسته ایم که قدرت درک نعمت خدمت را به ما عنایت بفرماید و قطعاً این فرصت عاقبت بخیری و آمرزش را با هیچ نیت دیگری از بین نخواهیم برد چون معتقدیم همانگونه که بزرگان فرموده اند فرصت ها مثل ابر می گذرند و بدا به حال کسی که قدر فرصت به دست آمده جهت ماندگاری به خیر را نداند و سعی و تلاش این حقیران نیر اینگونه خواهد بود و تحت هیچ شرایطی آخرت و عاقبت به خیری خود را با هیچ منافع دنیوی عوض نخواهیم کرد.

 

 *در مورد خط اختصاصی و گوشی های تلفن که در اختیار اعضای شورای شهر است، توضیح دهید. آیا درست است که از پول بیت المال استفاده شخصی شود. در رابطه با تحقق شعار امسال مقام معظم رهبری چه اقداماتی توسط شورا و شهرداری جهرم انجام شده است؟

در ابتدای شروع به کار شورا قرار بر این شد که جهت دسترسی بی واسطه و تمام وقت همشهریان عزیز به منتخبین خود در شورای شهر جهت انتقال مشکلات و یا پاسخ به سوالات شماره تماس اعضای شورا در سایت شورای اسلامی شهر جهرم اطلاع رسانی شود تا در دسترس همگان قرار گیرد. ولی با پیشنهاد و درایت جناب شهردار و جهت جلوگیری از انتشار شماره های شخصی اعضا، یک گوشی به همراه خط تماس به اعضای شورا داده شد که همگی نیز مزین به برچسب اموال شهرداری بوده و در دفتر اموال شهرداری نیز ثبت شده اند و اعضای شورا موظف به حفظ و حراست از این امانت می باشند.

در خصوص استفاده از پول بیت المال عارضیم که تمام اعضای شورای شهر گوشی ها و خطوط تماس شخصی خود را همواره همراه دارند و جهت تماس های شخصی قطعاً از گوشی و خط تماس شخصی خود استفاده خواهند کرد (خلاف این ادعا نیاز به اثبات دارد که قطعاً هر کسی نسبت به سوء استفاده از اموال عمومی در دسترس، خود می تواند پاسخگو باشد).

در اختیار گذاشتن گوشی و خط تماس عمومی جهت در دسترس بودن مسئولان اتفاقی است که در سطح تمامی مسئولان ملی و استانی و محلی امری معمول و روال اداری می باشد و لازم به توضیح است که استفاده از خطوط تماس عمومی حتی در موارد موجه نیز دارای محدودیت و میزان شخص می باشد که به تمامی امانت داران اعلام می شود.

همچنین لازم به توضیح می دانم که کل مبلغ هزینه شده جهت تهیه گوشی های مورد نظر جمعاً حدود چهار میلیون تومان می باشد (برای 11 عضو شورا) و مبالغ شایع شده در مورد گوشی های اعضای شورا کذب و خلاف واقع است و این گوشی ها نیز به همراه خطوط تماس مربوطه در پایان ماموریت به صاحب امانت (اموال شهرداری) عودت داده می شود.

 

*چرا به راحتی دارید مجوز تخریب نخلستانها و باغات جهرم را صادر می کنید؟ به راحتی درختان چندین ساله را به بهانه عریض سازی خیابانها قطع می کنید؟

شهرداری و شورای شهر به هیچ وجه نه اختیار و نه اراده تخریب فضاهای سبز، نخلستان ها و باغات را دارند و در موارد صدور مجوز تفکیک رسمی از سوی شهرداری، ارائه مجوز ماده 12 استان دال بر بایر بودن زمین و موافقت کمیسیون ماده 5 استانداری نیز از سوی متقاضی الزامی است. در خصوص تعریض معابر و خیابان ها گاهی به لحاظ اصلاح و بهسازی معابر و خیابان های عمومی، جمع آوری فضای سبز حاشیه ای معبر و خیابان اجتناب ناپذیر می باشد که قطعاًفضای سبز حاشیه ای جایگزین در طراحی جدید معبر و خیابان اصلاحی مجدداً ایجاد و جایگزین خواهد شد.

 

*به نظرتان چند درصد از مصوبات شورای شهر در شهرداری اجرایی می شود ؟ فاصله بین عملکرد شهرداری با اهداف شما چقدره؟

مصوبات شورای شهر در خصوص سازمان شهرداری دو دسته اند. نوع اول در واقع تاییدات و مجوزاتی است که در خصوص برخی پرونده های تصمیم گیری شده در کمیته های مختلف شهرداری مربوط به اربابان رجوع صادر و در قالب مصوبه ارسال می شود که پس از طی مراحل قانونی توسط مراجعین و متقاضیان جهت اجرا پیگیری می شود. اما نوع دوم که در واقع شأن و وزن و جایگاه یک شورای مقتدر به آن وابسته است مصویاتی است که جنبه سیاستگذاری و تصمیمات کلان داشته و می بایست توسط شورای شهر به شهردار در جایگاه مجری سیاست های اتخاذ شده شورا، ابلاغ و نحوه اجرای آن پیگیری و نظارت شود که در دوره اخیر شورا و با رایزنی و وفاق مستمر فی ما بین اعضای شورا و شهردار محترم شاهد پیگیری جدی و هدفمند سیاستگذاری های ابلاغی شورای شهر در سازمان شهرداری هستیم.

در حال حاضر عملکرد مجموعه شهرداری با اهداف تبیین شده به لحاظ کیفیت و سرعت پاسخگویی به مراجعین به رغم تلاش قابل تحسین کلیه کارکنان و پرسنل زحمتکش شهردای، قابل قبول نمی باشد که شاید مربوط به نحوه گردش پرونده ها و فرسایشی بودن نحوه پیگیری تقاضاها می باشد که امیدواریم با به نتیجه رسیدن جلسات مربوط به تکمیل اتوماسیون اداری و بحث شهرداری الکترونیک این معضل نیز مرتفع شود. همچنین در همین خصوص رشد و ارتقا بهره وری کاری پرسنل به لحاظ کیفی نیز از دیگر خواسته های شورای شهر از شهردار محترم بوده که با برنامه ریزی های صورت گرفته امیدوار به محقق شدن مورد اشاره نیز هستیم.

 

*اعضای محترم شورا روزی که رای گرفتند متعهد به اجرای قوانین وضوابط شدند چرا به بهانه کسری اعتبار ،ضوابط شهرداری، عرف ،شرع وسلامت عموم رابا صدور مجوز تراکم زیرپا میگذارید (نمونه کوچک آن کوچه 18 خ معلم) .. چرا در بسیاری از زمین ها و باغات تفکیک شده اعضای شورای قبلی و برخی کارشناسان شهرداری یا نزدیکان آنها سهیم هستند؟

صدور مجوز تراکم یکی از مواردی است که در تمامی شهردای های کشور مطرح و اجرا می شود که علاوه بر درآمد آفرینی برای شهرداری جهت خدمات دهی بهتر و کیفی تر، راه حلی جهت کنترل قیمت مسکن به لحاظ افزایش زیربنای مسکونی در واحد متر مربع عرصه های مرغوب در نقاط دارای ارزش ریالی زمین های شهری می باشد. ضمناً با سوق شهرداری ها به سوی اجرای طرح های موضوعی و موضعی به جای طرح های تفصیلی خشک فعلی که در سطح شورای عالی معماری و شهرسازی و مهندسین مشاور طراح طرح تفصیلی نیز مطرح و در جریان تصویب می باشد، مدیران شهری و محلی نسبت به تعیین ضوابط شناخته شده اند. در خصوص نمونه مطرح شده در کوچه 18 خیابان معلم نیز با اعتراض وارده محقق شناخته نشد و مجوز صادر شده قانونی و با لحاظ اصول فنی و شهرسازی مطابق تشخیص داده شد.

در مورد عملکرد خارج از عرف اعضای سابق شورای شهر و همچنین کارشناسان شهرداری به ادعای جنابعالی نیز چنانچه موردی اثبات شود قطعاً باید از طریق محاکم قضایی و دستگاه های انضباطی پیگیری و برخورد شود و اینجانب در این مورد ادعایی نه اطلاعی دارم و نه در مقام پاسخگویی از طرف نامبردگان اختیاری دارم.

 

 * حرف آخر و صحبت پایانی

در پایان ضمن تشکر از مسئولین سایت پسین جهرم به لحاظ اطلاع رسانی های خوب و متنوع از اتفاقات و اخبار سطح شهر جهرم به خصوص در مورد امکان ارتباط ایجاد شده اخیر (سلام آقای رئیس) جهت ارتباط بی واسطه بین همشهریان عزیز و مسئولین و خدمتگذاران که موجبات برطرف شدن شائبات و ابهامات شهروندان گرامی در موضوعات مختلف مبتلابه را فراهم می سازد و همچنین مانعی بر سر نشر شایعات کذب و ناصواب می باشد؛ توفیق بزرگواران را در تمامی مراحل زندگی و خدماتی به همشهریان و این مرز و بوم از خداوندمنان خواستارم و امیدوارم که با پاسخگویی اخیر توانسته باشم مقداری از ابهامات و سوالات مورد نظر همشهریان را مرتفع سازم. همچنین به اطلاع می رسانم که به زودی و در اولین سالگرد شروع به کار دوره چهارم شورای اسلامی شهر، گزارش مبسوطی از فعالیت ها و تصمیم سازی های یک ساله گذشته به اطلاع همشهریان عزیز خواهیم رساند تا انشاءالله موجبات رضایت شما بزرگواران بیش از پیش فراهم آوریم.

خدایا چنان کن سرانجام کار؛ تو خوشنود باشی و ما رستگار

 

انتهای پیام/اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد