شرح خبر
رشد قارچ‌وار کوره های زغالی در جهرم/ لزوم ساماندهی کوره ها

:

رشد قارچ‌وار کوره های زغالی در جهرم/ لزوم ساماندهی کوره ها

خبرنگار:
۳ مهر ۱۳۹۳ - ۹:۱۶:۵۷
کدمطلب: 2594
0

به نظر می رسد تنها راهی که می توان جلو آلودگی ایجاد شده توسط این کوره ها که خسارت آن در آینده گریبان گیر مردم می شود را گرفت، ساماندهی و تغییر کاربری آن از سنتی به صنعتی است.

به گزارش پسین جهرم، بیش از هزاران کوره زغالی چندین سال است که در نقاط مختلف شهرستان جهرم مشغول به فعالیت بوده و در پی آن آلودگی بسیار زیادی به ویژه در روستاها به وجود آمده است. با وجود اینکه به دستور مقامات قضایی شهرستان جهرم چندین مورد از این کوره ها تا کنون جمع آوری شده اما با توجه به تعداد بسیار و پراکندگی این کوره های زغالی مهار آن قابل انجام نیست.

 

با وجود این تفاسیر نکته حائز اهمیت در کوره های زغالی اشتغال و امرار معاش بسیاری از افراد و روستاییان است که به سبب خشکسالی و سود قابل توجه ناشی از این کوره ها به این کار رو آورده اند و جلوگیری از آن باعث بریدن نان مردم می شود.

 

به نظر می رسد تنها راهی که می توان جلو آلودگی ایجاد شده توسط این کوره ها که خسارت آن در آینده گریبان گیر مردم می شود را گرفت، ساماندهی و تغییر کاربری آن از سنتی به صنعتی بوده که این مهم نیز نیازمند اقدام عاجلانه مسئولان مرتبط است، چرا که روئیدن قارچ وار این کوره های زغالی روز به روز در حال افزایش بوده و مقابله با آن کار سخت و وقت گیر خواهد بود.

 

با توجه به اینکه بخش عمده ای از کوره های زغالی در محدوده بخش کردیان واقع شده است، خبرنگار پسین جهرم در این زمینه با مجتبی براکه، بخشدار کردیان به گفتگو پرداخته تا اقدامات این بخشداری در مقابله با آلودگی های ایجاد شده توسط کوره های بیماری زا تبیین شود.

 

براکه تنها راه حل مقابله با این معضل را ساماندهی کوره های زغالی دانست و گفت: حذف این کوره ها نباید نخستین اقدام ما برای مقابله باشد چرا که با جمع آوری آنها از یک منطقه منجر به وجود آمدن در منطقه دیگر می شود.

 

وی با بیان اینکه در این زمینه چندین جلسه با حضور مسئولان در بخشداری کردیان برگزار شده است، بیان کرد: با وجود نزدیک به 13 هزار کوره زغالی در سایر نقاط شهرستان به تبع حدود 30 هزار نفر در این زمینه مشغول به امرار معاش هستند که می طلبد با تدابیر ویژه نسبت به ساماندهی این کوره ها اقدام شود.

 

بخشدار کردیان با بیان اینکه تا کنون زمینه صنعتی شدن 10 کوره زغالی با مجوز سازمان های مربوطه صادر شده است، گفت: در این راستا با ایجاد مجتمع های 30 هکتاری بیرون از حریم مسکونی می توان به ساماندهی این کوره ها اقدام کرد که این مهم نیز نیازمند حمایت نهادهای خدماتی است.

 

وی با بیان اینکه برای ایجاد این مجتمع ها در بخش کردیان مکان یابی شده است، افزود: سایر ارگان ها باید برای ساماندهی کوره های زغالی همکاری کرده تا بتوان به شیوه مناسب با آلودگی ناشی از کوره ها مقابله کرد.

 

براکه با بیان اینکه اداره امور اراضی باید در این زمینه به یاری ما بشتابد، گفت: مشکل کوره های زغالی با حذف آن از بین نمی رود چرا که در برخی از روستاهای بخش کردیان این امر 99 درصد اشتغال مردم را فراهم کرده و باید کمک شود تا ضمن ساماندهی آنها معضلات مربوط برطرف شود.

 

انتهای پیام/اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد