شرح خبر
جهرم از وجود کتابخانه‌ عمومی مستقل بی‌بهره است

:

جهرم از وجود کتابخانه‌ عمومی مستقل بی‌بهره است

خبرنگار:
۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۵:۵۱
کدمطلب: 5425
0

رئیس اداره کتابخانه های عمومی جهرم گفت: این شهر با این پشتوانه‌ فرهنگی از وجود حتی یک کتابخانه‌ عمومی مستقل بی‌بهره باشد.

مجتبی امیرزاده در گفتگو با خبرنگار پسین جهرم در پاسخ به سوالات شهروندان در بخش «سلام آقای رئیس» این سایت خبری تحلیلی گفت: مجال مهیا شده جای بحث در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی نیست که این خود از بدیهیات و مسلمات است اما لازم می دانم این شبهه که نیاز آدمی به کتاب، کتابخوانی و کسب دانایی با توجه به ورود تکنولوژی‌های جایگزین کمرنگ شده است را پاسخگو باشم.

وی افزود: آنچه تحت عناوین شبکه‌های مجازی، رسانه‌های قابل حمل و حتی زیربنای اساسی این فضا یعنی اینترنت، عموماً توسط کتابداران به عنوان ناشران اطلاعات و هادیان دانش خلق شده ابزار گسترش داده و اطلاعات هستند.

امیرزاده با بیان اینکه آنچه جای تامل دارد نحوه‌ ناصحیح استفاده از این ابزارهاست، گفت: جایگاه کتابِ فیزیکی خدشه بردار نیست و اکنون در کشورهایی که مهد تکنولوژی بوده و هستند، نرخ مطالعه و تعداد کتابخانه‌‌ها از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی پایدار محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه مطالعه و کتابخوانی مغایرتی با استفاده از فن‌آوری ندارد و صرفاً بستری مهیاتر جهت ارائه اطلاعات را فراهم کرده است، تصریح کرد: بحث و دغدغه‌ی ما کتابخوانی، مطالعه و دسترسی به دانش ناب است و کتابخانه‌های الکترونیکی و رسانه‌های بصری فرصت و مجالی است در اختیار ما، نه تهدیدی برای کتاب خواندن. مهم تغییر فرهنگ استفاده از این ابزارهاست و اینکه خدمات کتابخانه‌ای خودمان را همگام با سرعت رشد فن‌آوری به روز نماییم.

 

نزدیک به 8 هزار نفر، عضو کتابخانه های عمومی جهرم هستند

 رئیس اداره کتابخانه های عمومی جهرم به وجود 9 کتابخانه عمومی در شهرستان جهرم اشاره کرد و گفت: در این کتابخانه ها نزدیک به 95 هزار کتاب و هفت هزار و 800 عضو فعال و غیرفعال وجود دارد.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌ها انواع مختلفی دارند، افزود: کتابخانه‌های عمومی، دانشگاهی، حوزوی، مدارس، ادارات، مساجد، کودک و حتی خصوصی. آنچه در حوزه‌ی کتابخانه‌های عمومی میتوان گفت اینکه 9 کتابخانه‌ عمومی فعال در شهرستان وجود دارد: کتابخانه‌های (1) عمومی شماره یک جهرم، (2)فاطمه الزهرا(س) شهر جهرم، (3)امام صادق(ع) شهر قطب‌آباد، (4)شهید عبدالله رضایی موسویه، (5) شهدای باباعرب، (6)دوزه سیمکان، (7)علامه خفری باب انار، (8)شهدای طاحونه، (9)علی ابن موسی الرضا(ع) شهر خاوران.

وی بیان کرد:در این کتابخانه‌ها نزدیک به هفت هزار و 900 عضو ثبت شده وجود دارد که حدود سه هزار و 900 نفرآنها عضو فعال کتابخانه‌ها هستند و به صورت مستمر با کتابخانه ها ارتباط دارند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی جهرم ادامه داد: آنچه می توان از مجموع انواع کتابخانه‌های شهرستان برآورد کرد اینکه حدود 370هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌ها موجود و 20هزارنفر عضو انواع کتابخانه‌ها هستند.

 وی ادامه داد: مطابق سرانه‌ تعریفی بیان شده باید 35درصد اهالی شهر با کتابخانه‌های عمومی تعامل داشته باشند یعنی نزدیک به 70هزار نفر.

 

کتابخانه عمومی امام صادق(ع) شهر قطب‌آباد سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

امیرزاده با بیان اینکه شهرستان جهرم دو پروژه‌ کتابخانه‌ای و درحال ساخت در شهرهای قطب‌آباد و باب‌انار خفر دارد، گفت: اعتبار لازم جهت تکمیل ساخت کتابخانه‌ عمومی شهر قطب‌آباد پیش‌بینی شده و پیمانکار طرح انتخاب و عملیات تکمیل پروژه درحال اجراست.

وی اضافه کرد: امیدواریم در نیمه‌ نخست سال آینده شاهد  بهره‌برداری کامل این کتابخانه باشیم.

 

تدابیر لازم جهت پیشگیری و برخورد با تخلفات انجام شده است

وی با بیان اینکه شرط حضور افراد در کتابخانه و بهره‌مندی از خدمات، پذیرش قواعد و مقررات حاکم و عضویت در کتابخانه است، بیان کرد: تمام اعضا کتابخانه عمومی دارای کارت شناسایی بوده و لازم است هنگام حضور در کتابخانه آن را به مسئولین مربوط ارائه کنند.

امیرزاده با بیان اینکه واقع شدن مجتمع فرهنگی در مکانی پرتردد، عدم استقلال مدیریتی کامل از سوی کتابخانه جهت اجرای سیاست‌های کنترلی ورود و خروج‌ها، همچنین مراسم‌ها و جلسات متعدد سالن فردوسی باعث شده برخی ناهماهنگی‌ها پیش آید، گفت: به منظور پیشگیری از تخلفات و رعایت شئونات اخلاقی در هر شیفت کاری همکاران موظف هستند ضمن سرکشی به محوطه مطابق دستورالعمل با تخلفات برخورد کنند.

 

طرح توسعه‌ی کتابخانه موسویه در دستور کار قرار دارد

رئیس اداره کتابخانه های عمومی جهرم با بیان اینکه طرح توسعه‌ کتابخانه‌ شهید عبدالله رضایی موسویه در دستورکار قرار دارد، بیان کرد: در آینده‌ نزدیک زمین جنب کتابخانه خریداری وساخت و ساز آن آغاز می‌شود؛ ضمن اینکه جهت تقویت منابع کتابخانه‌ای و تجهیزات نیز تدابیری انجام پذیرفته و در آینده‌ نه‌چندان دور خبرهای خوش آن اعلام می‌شود.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس مورد حمایت کتابداران است

وی با بیان اینکه مدیرکل جوان کتابخانه‌های عمومی استان فارس، جناب آقای سید محمدامین جعفری حسینی، از چهره‌های فرهنگی، برجسته و خوش‌فکر استان است، تصریح کرد: با ورود وی به عرصه مدیریت کتابخانه های عمومی استان مجددا روح سرزندگی به مجموعه‌ کتابخانه‌ها دمیده شده است.

امیرزاده گفت: یقیناً گستردگی کتاب‌خانه‌های استان، منابع محدود و برخی بداخلاقی‌های فرهنگی از سوی سایر سازمان‌ها، فضای کار را دشوار کرده است اما عملکرد چندماهه‌ وی مورد حمایت کتابداران بوده و نوشتن طومار 8متری در حمایت از مدیرکل موید این مسئله‌است. شخص مدیرکل نیز تاکید کرده‌ است همچنان و با تمام توان در خدمت فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی استان می ماند.

 

آماده‌ی راه‌اندازی ایستگاه مطالعه در مراکز متراکم جمعیتی جهرم هستیم

امیرزاده با بیان اینکه اداره کتاب‌خانه‌های عمومی متولی راه‌اندازی ایستگاه مطالعه در سطح شهر است، گفت: بهترین مکان‌ها جهت استقرار ایستگاه‌های مطالعه نقاطی است که بیشترین ساعت انتظار از سوی همشهریان وجود دارد. سازمان‌ها و نهادها می‌توانند در صورت سفارش قفسه‌ ویژه ایستگاه مطالعه اقدام به راه اندازی آن کنند. تامین کتاب‌های مخصوص ایستگاه‌ها بر عهده‌ اداره شهرستان است.

 

لزوم احیای فرهنگ وقف کتاب در جهرم

وی با بیان اینکه کتابخانه‌ها دارای سهمیه‌ای مستمر جهت به روزرسانی کتاب‌ها و نشریات‌اند، اظهار کرد: شیوه‌ فعلی تامین منابع و اعتبارات قطره‌چکانی جوابگوی نیازهای اطلاعاتی همشهریان نیست.

امیرزاده با اشاره به اینکه راه برون‌رفت از این معضل احیای فرهنگ حسنه‌ وقف کتاب است، ادامه داد: خیرین و دوستداران ترویج فرهنگ مطالعه می توانند با ورود به این امر خداپسندانه کمک‌یار کتابخانه‌ها جهت تامین کتاب باشند.

 

کتابداران مشاوران امین همشهریان باشند

رئیس اداره کتابخانه های عمومی جهرم با بیان اینکه کتابدار به تعبیر مقام معظم رهبری باید مشاوری امین برای مراجعین بوده و دریچه‌ای جهت راهبری اطلاعاتی محققین و علاقه‌مندان باشند، گفت: در سال‌های اخیر نیروهای متخصص در حوزه‌ کتابداری جذب شده‌اند و طرح‌هایی همچون مدرسه کتاب‌خوان، دوره مشاوره‌ کتابدار، بصیرت کتابداری، همایش ملی خواندن به منظور توانمندسازی کتابداران برگزار شده است و در آینده‌ای نزدیک با راه‌اندازی سیستم آموزش الکترونیکی و مدرسه الکترونیکی خواندن در جهت ارتقای توان اطلاعاتی همکاران تلاش می شود.

 

جهرم از وجود یک کتابخانه‌ عمومی مستقل بی‌بهره است/ لزوم ساخت کتابخانه‌ی مرکزی در جهرم

وی تصریح کرد: اداره‌ مالی کتابخانه‌ها به شکل انجمنی و درآمدهای آن محل (نیم‌درصد از کل درآمدهای) شهرداری‌ها، خیرین و حمایت‌های مالی دولتی است.

امیرزاده با بیان اینکه در سال‌های اخیر منابع مالی مناسبی برای رفع کمبودها جذب نشده است و شاهد اولویت‌گذاری‌های غیرفرهنگی، عدم اجرای الزامات قانونی و برخی سوء مدیریت‌ها بوده‌ایم، گفت: این عقب‌ماندگی‌ها به حدی است که باید گفت جهرم با قحطی زیرساخت، منابع و تجهیزات کتابخانه‌ای روبه‌رو است.

وی با بیان اینکه با تغییر مدیریت کلان شهری و فرهنگی در حوزه‌ کتابخانه‌ها، تحرکاتی جهت بهبود اوضاع آغاز شده است، خاطرنشان کرد: الزام شهرداری‌ها به پرداخت مطالبات و بدهی‌های خود به کتابخانه‌ها، تامین اعتبارات مالی از محل دودرصد نفت‌گاز، تملک دارایی و ماده 180 و همچنین تشکیل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز نویدبخش خبرهای خوش در جهت رفع اشکالات زیربنایی و به تبع آن اجرای سیاست‌های ترویجی مطالعه است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی جهرم گفت: استقرار کتابخانه شماره یک در ساختمانی غیراستاندارد، عدم استقلال مکانی، هم‌مکانی با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دلایلی از این‌دست موجب شده مراجعین همواره از شلوغی کتابخانه گلایه‌مند بوده و شهر جهرم با این پشتوانه‌ فرهنگی از وجود حتی یک کتابخانه‌ عمومی مستقل بی‌بهره باشد.

وی با بیان اینکه فقدان وجود کتابخانه‌ مرکزی و استاندارد در شهر جهرم قویاً احساس می شود، گفت: یقیناً شهر دانشگاهی جهرم و مردمان فرهنگ دوست آن لایق اسقرار چنین مجموعه‌ شکوه‌مندی در شهرشان هستند که امیدوارم با تبدیل شدن این موضوع به دغدغه‌ عمومی و همت  بیشتر مسولئن ذی‌صلاح شاهد آغاز ساخت کتابخانه‌ی استاندارد همراه با بخش‌های تخصصی مختلف( همچون کودک، نابینایان، جهرم‌شناسی، پژوهشی، دیجیتال و ....) باشیم.

وی از همشهریان و دلسوزان کتاب و کتاب خوانی تقاضا کرد مجموعه‌ کتابخانه‌های عمومی را تنها نگذاشته و هر شهروند به عنوان یک رسانه، ترویج‌دهنده‌ «فرهنگ مطالعه‌ مفید» در جامعه بوده و با مطالبه‌گری فرهنگی و ارائه پیشنهادات کمک‌یار بدنه‌ اجرایی کتابخانه‌ها باشند.

 

انتهای پیام/اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد