شرح خبر
10 انتظار جهرمی‌ها از نماینده مجلس دهم در مجلس

:

10 انتظار جهرمی‌ها از نماینده مجلس دهم در مجلس

خبرنگار:
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۹:۲۲:۰۵
کدمطلب: 6345
0

شهرستان جهرم با همه داشته‌ها و نداشته‌هایش شهرستانی است که هم ظرفیت دارد و هم استعداد، هم نقاط ضعف دارد و هم نقاط قوت. اما آنچه که بر همه این موارد ارجحیت پیدا می کند، مسئول، نماینده و یا شخصیتی برای پیگیری مطالبات است.

به گزارش پسین جهرم، شهرستان جهرم با همه داشته‌ها و نداشته‌هایش شهرستانی است که هم ظرفیت دارد و هم استعداد، هم نقاط ضعف دارد و هم نقاط قوت. اما آنچه که بر همه این موارد ارجحیت پیدا می کند، مسئول، نماینده و یا شخصیتی برای پیگیری مطالبات است که با توجه به اینکه مجلس دهم تجربه سه دوره نمایندگی نماینده فعلی جهرم را رقم می‌زند، امید است جایگاه شهرستان بیش از پیش در سطح کشور و استان ارتقا پیدا کرده و حداقل مشکلات زیرساختی جهرم تا پایان این دوره از مجلس برطرف شود. چرا که معتقدیم جایگاهی همچون نمایندگی مجلس بیش از هر چیز به تجربه، توان و قدرت لابی‌گری افراد در کنار علم، دانش، جوان یا احیانا محبوب بودن نیاز دارد. 

 از این قضیه که بگذریم باید به موضوع مهم‌تری بپردازیم که آن هم پیگیری مطالبات مردم شهرستان جهرم از سوی نماینده مجلس است و با نگاهی به اطراف شهرستان به‌راحتی متوجه این مطالبات خواهیم شد که در ادامه برخی از این موارد را یادآوری می‌کنیم.

انتظار اول؛ کاهش بیکاری
همه می‌دانیم که استان فارس رتبه اول بیکاری کشور را دارد و به تبع آن شهرستان جهرم با برخورداری از جمعیت بالای جوانان از این حیث مستثنی نیست. بنابراین نخستین انتظار مردم جهرم از منتخب خود در مجلس شورای اسلامی توجه ویژه به موضوع اشتغال جوانان است.

انتظار دوم؛ منطقه ویژه اقتصادی
بر هیچ کس پوشیده نیست که پروژه منطقه ویژه اقتصادی، مهم‌ترین پروژه حال حاضر شهرستان است که به گفته کارشناسان به رقمی معادل 150 میلیارد تومان اعتبار برای راه‌اندازی نیاز دارد و با وجود اقداماتی در زمینه مطالعه و برخی فعالیت‌های مقدماتی، مردم هنوز به عینه فعالیت و حرکتی در این پروژه مشاهده نکرده‌اند.

انتظار سوم؛ تکمیل راه‌آهن
اینکه تاریخچه راه آهن به چه سالی بر ‌می‌گردد را دیگر همه جهرمی‌ها از بر هستند و لزومی ندارد که مجدداً یادآور شویم و اینکه چرا حرکت عمرانی این پروژه اینقدر کند و لاک پشتی است را نیز همه می‌دانند بنابراین انتظار سوم از منتخب مردم جهرم پیگیری جدی تکمیل راه‌آهن است.

انتظار چهارم؛‌ انتقال آب از سد سلمان فارسی به جهرم
 اینکه آب سدسلمان که سرچشمه آن در جهرم است اما به همه شهرها اختصاص دارد غیر از جهرم، مطلبی است که برای مردم به یک سوال و ابهام تبدیل شده و مصداق ضرب‌المثل آب در کوزه و ما گرد جهان می‌گردیم، است. به هر حال آنچه شنیده می‌شود کار انتقال آب از سدسلمان که حق جهرمی‌ها نبوده در حال انجام است و ضرورت تکمیل این پروژه به سبب نیاز مبرم شهرستان جهرم به آب، از مطالبات مردم است که پیگیری به سرانجام رسیدن آن ضرورت ورود جدی نماینده مجلس به این پروژه را می‌طلبد.


انتظار پنجم؛  توسعه صنعت به ویژه راه‌اندازی پتروشیمی
شاید بتوان گفت با راه‌اندازی پتروشیمی که به گفته مسئولان برای هزار نفر تولید اشتغال می‌کند، جهرم به صورت جدی وارد بحث صنعت می‌شود. پتروشیمی جهرم که مجوزش در دولت قبل صادر شده، چندین بار سهام آن عرضه شد که مورد استقبال مردم قرار نگرفت. گرچه واکنش‌هایی نیز در سال‌های اخیر در مورد پتروشیمی جهرم و دیگر شهرهای استان مطرح شد تا شاید مسئولان به توسعه این پروژه‌ها دل خوش نکنند اما مطالبه مردم برای راه‌اندازی هر چه سریع‌تر آن سبب شده تا عزم مسئولان برای تکمیل پتروشیمی راسخ‌تر شود.

انتظار ششم؛  تکمیل بزرگراه جهرم-شیراز
بزرگراه جهرم-شیراز از دیگر پروژه‌های اصلی شهرستان است که با وجود تلاش‌های بسیار مسئولان و زیربار ترافیک رفتن بخش عمده آن، همچنان ناتمام مانده و قطعه اصلی آن ( مسیر خفر ) دست نخورده باقی مانده است بنابراین انتظار ششم از منتخب شهرستان پیگیری مجدانه تکمیل این بزرگراه است.

انتظار هفتم؛‌ توسعه گردشگری
اینکه شهرستان جهرم ظرفیت بسیاری در زمینه گردشگری دارد بر هیچ‌کس پوشیده نیست و دلیل این ادعا هم وجود بیش از 60 اثر تاریخی ثبت شده و ده‌ها اثر شناسایی شده و یک اثر ارزشمند جهانی به نام غارسنگ شکن به عنوان بزرگترین غار دست‌ساز جهان است؛ بنابراین هرقدر که ما در امر توسعه گردشگری شهرستان کار کنیم بازهم کم است چرا که همراه و همگام با توسعه گردشگری می‌توان به اشتغال، تولید و افزایش درآمد سرانه مردم نیز کمک کرد.

انتظار هشتم؛ توسعه کشاورزی
شهرستان جهرم با میانگین بارندگی محدود که از متوسط میانگین بارندگی شهرستان در بلند مدت نیز کمتر است و همچنین برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی با حفر بیش از 3 هزار حلقه چاه غیرمجاز و چند هزار چاه مجاز، شرایط مطلوبی برای توسعه کشاورزی ندارد، که این امر به آینده شغلی کشاورزان که 80 درصد اشتغال جهرمی‌ها را به خود اختصاص داده لطمه وارد می‌کند. بنابراین از منتخب شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود که توجه ویژه‌ای به مقوله کشاورزی داشته و با پیگیری‌های مستمر شرایط را در بالابردن میزان تولید کشاورزی و حفظ منابع آب زیرزمینی فراهم کند.

 

انتظار نهم؛ فرودگاه

راه‌اندازی فرودگاه جهرم به یک داستان دنباله‌دار برای جهرمی‌ها تبدیل شده چرا که این فرودگاه در 30 سال گذشته شاهد فراز و نشیب‌های فراوانی بوده است. فرودگاه جهرم هر از مدتی راه‌اندازی و پس از چند ماه فعالیت، دوباره متوقف شده است. اینکه چرا و به چه دلیل این فرودگاه باز و بسته می‌شود بارها و بارها شنیده و کمتر نامزد انتخابات بوده که راه‌اندازی مجدد آن را در برنامه‌های انتخاباتی خود نگنجانده باشد. انتظار و مطالبه مردم جهرم از نماینده مجلس دهم راه‌اندازی فرودگاه به صورت مسافربری و در کنار آن تجاری و حمل و نقل به صورت پایدار است.

 

انتظار دهم؛ توجه به مسئله فرهنگ

در کنار رسیدگی به امورات عمرانی شهرستان، آنچه نباید از آن غافل شد، مسئله فرهنگ است. شهرستان جهرم با جمعیت جوان آن نیازمند ورود جدی و برنامه‌ریزی در این زمینه است که در گام نخست باید زیرساخت‌های آن در جهرم تکمیل شود. توجه و ترویج فرهنگ قرآنی و دینی با شیوه‌های جدید و ترغیب کننده، نبود مکان تفریحی برای جوانان و خانواده‌ها، نبود تماشاخانه و فرهنگسرا، برنامه‌ریزی برای جوانان روستایی در عدم مهاجرت آنها به شهر، کمبود فضای سبز شهری، توسعه اماکن ورزشی، سبب شده تا جوانان جهرم برنامه‌ای برای اوقات فراغت خود نداشته باشند و عدم پیگیری این مسئله به ویژه توسط مسئولان تصمیم‌گیر که نماینده مجلس نیز از جمله آن است، به تشدید آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمک می‌کند.

گرچه مسائل شهرستان جهرم در ابعاد بیشتر و وسیع تری قرار دارند که همه آنها نیاز به پیگیری ویژه مسئولان و صدالبته منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی دارد اما چنانچه همین 10 مورد از سوی نماینده جهرم پیگیری شود قطعاً تحول چشمگیری در شهرستان به وجود می‌آید.

 اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد