شرح خبر
شبهات گفتمان سوریه در فضای مجازی ساخته اتاق‌های فكر استكبار است

:

شبهات گفتمان سوریه در فضای مجازی ساخته اتاق‌های فكر استكبار است

خبرنگار:
۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۹:۴۲
کدمطلب: 6426
0

رئیس مركز فضای مجازی سپاه فجر فارس گفت: ایجاد شبهات گفتمان سوریه در فضای مجازی ساخته و پرداخته اتاق‌های فكر استكبار است.

به گزارش پسین جهرم، ابراهیم عباسی، رئیس مركز فضای مجازی سپاه فجر فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، با اشاره به شبهه‌های پراكنده شده در فضای مجازی پیرامون چرایی گفتمان مقاومت در سوریه و اینكه ایران در سوریه به دنبال چیست؟ گفت: در مبحث گفتمان مقاومت، باید چند شاخص را مورد توجه قرار دهیم، نخست اینكه مقاومتی كه درباره آن صحبت می‌كنیم، در مقابل كیست؟ و آن مخاطب دارای چه شاخص‌هایی است و باید در مقابل چنین مخاطبی چه استراتژی و یا تاكتیكی را داشت.
وی با بیان اینكه طرف مقابل ما در حوزه فرهنگ و عملیات مقاومت، نظام سلطه است، افزود: نظام سلطه و استكبار، نظامی است كه در طول سال‌ها و در مقابل چشم تمام مردم دنیا  و در تمام حوزه‌های مختلف اقتصادی، نبردهای اطلاعاتی، حوزه استثمار و غیره به راحتی ظلم و ستم می‌كند یعنی در هر جایی كه نگاه می‌كنیم می‌بینیم كه نظام سلطه یك سری دارد.

دو نوع استراتژی در مقابل نظام سلطه وجود دارد
عباسی ادامه داد: زمانی نظام سلطه پرتغالی‌ها، هلندی‌ها، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها بودند و این اواخر نیز دو بلوك شرق و غرب مطرح شدند؛ بلوك غرب با سردمداری نظام متأثر از صهیونیزم جهانی یعنی نظام آمریكا است كه سر در آخور مجموعه‌های صهیونیستی دارد و این مسئله نیز یك امر واضح است و پنهان نیست و نظام بلوك شرق هم كه در تابعیت كمونیسم و ماركسیسم و تفكرات الحادی ضد خدایی بود كه مضمحل و نابود شد اما حرف اساسی این است در مقابل چنین فضایی به جز مقاومت چه نوع استراتژی دیگری می‌خواهیم داشته باشیم كه پاسخ بسیار ساده است یا سازش و یا حمله و تهاجم.

تسلیم در مقابل نظام سلطه، محكوم به شكست است
این پژوهشگر تاریخ با تأكید بر لزوم بررسی دلایل مقاومت در مقابل نظام سلطه عنوان كرد: در مقابل هجوم دشمن،‌ بدیهی‌ترین اقدام، مقاومت است چون سازش، مترادف با تسلیم است و این تسلیم در مقابل نظام سلطه، عملاً محكوم به شكست است و این مسئله نیز اثبات شده است به‌عنوان مثال هم اكنون دستاورد كشورهای مرتجع منطقه نظیر عربستان و امارات كه در مقابل نظام سلطه مقاومت نكردند و با خیانت به مردم و كشور خودشان، سازش‌كاری را انتخاب كردند، چیست و چه استقلالی دارند؟
 وی با بیان اینكه متأسفانه در ادبیات اخیر برخی از مسئولان ما كدخداپذیری دارد مطرح می‌شود، افزود: با سازش‌كاری و پذیرش كدخدا چه چیزی عاید ما می‌شود و در عوض با مقاومت و رشادت و اقتدار در مقابل نظام سلطه درآمدن چه چیزی نصیب ما شده است؟

اشاره به تجربه‌های تاریخی كشورمان
عباسی اظهار كرد: تجربه تاریخی در كشور ما چه در دوره جنگ‌های ایران و روس و چه در دوره قاجار و حتی بعد از آن مثلاً قضیه ملی شدن صنعت نفت نشان می‌دهد تا جایی كه مقاومت شد و این مقاومت با رهبری حتی روحانیت دنبال شد، ما پیروز بودیم به عنوان مثال ما در زمان فتحعلی شاه در عمل جنگ‌ها را بردیم  اما به محض اینكه محور مقاومت شكست خورد و دولت با مردم همراهی نكرد و از آن طرف به فرانسه متوسل شد، مشاهده كردیم كه در یك هماهنگی و صلحی پنهانی بین فرانسه و روس، ما عملاً در قرارداد فین كن اشتاین شكست خوردیم و بعد هم منتهی به قراردادهای ننگین تركمانچای و گلستان شد.
وی اضافه كرد: همچنین آنجایی كه حكومت وقت در ماجرای حمله انگلیس به جنوب ایران مقاومت نكرد و حتی از نیروهای مقاومت اسلامی مثل رئیسعلی دلواری حمایت نكرد، هم در جنوب شكست خوردیم و هم منتهی به استقرار نیروهای انگلیسی در این مناطق شد كه سال‌های سال ماندگار شدند و هم اینكه ما در همان فضا، افغانستان را هم از دست دادیم.

مگر ما تردیدی در خوی استكبار داریم؟
این استاد دانشگاه در ادامه عنوان كرد: برای پاسخ به شبهاتی كه در فضاهای مجازی درباره چرایی گفتمان مقاومت در سوریه مطرح می‌شود باید به این طریق جواب دهیم كه مگر ما در حافظیه تاریخی خودمان تمام این تجربه‌ها را نداریم و مگر در خوی استكبار غرب و به خصوص صهیونیزم جهانی و آمریكا تردیدی داریم.
وی افزود: حتی اگر بگوییم كه تمام این‌ها به دلیل بی‌كفایتی شاهان قاجار و یا ناآشنایی به سیاست بوده است، باید سئوال پرسید مگر در چند سال گذشته نمی‌بینیم كه نیروهای آمریكایی با چند صد هزار مزدوری كه به منطقه عراق، افغانساتن و پاكستان وارد شدند، چه بر سر مردم این كشورها آوردند و كدام رفاه، ‌امنیت و استقلال را برای این كشورها به بارآوردند در حالی كه این كشورها در برابر آن‌ها نه تنها مقاومت نكردند بلكه به نوعی در جاهایی خودشان از این نیروها پذیرایی كرده و با آن‌ها همراهی كردند و نتایج آن هم مشخص است.

ایجاد شبهات گفتمان سوریه در فضای مجازی ساخته و پرداخته اتاق‌های فكر استكبار است
عباسی با طرح این سئوال كه مسئله كسانی كه این شبهه‌ها را درست می‌كنند، چیست؟ گفت: مسئله آن‌ها پرداختن به این شبهه و یا حتی گرفتن جواب نیست بلكه این شبهات ساخته و پرداخته اتاق‌های فكر و عملیات روانی و طراحان اندیشكده‌های نظام جهان‌خوار آمریكایی و اسرائیلی است و متأسفانه برخی از جوانان ما در فضای مجازی و جاهای مختلف نه تنها با بصیرت و روشن‌بینی و عمق درك و دانش، تلاشی برای رفع و درك شبهه نمی‌كنند بلكه خودشان در انتشار این نوع از شبهات اقدام می‌كنند.
مشاور فرهنگی شهردار شیراز با تأكید بر اینكه اساساً در مقابل نظام استكباری كه به هیچ چیزی جز برتری مطلق و تسلیم محض قائل نیست، به جای سازش، حركت مقاومت است، گفت: مقاومت یك چیز ساخته و پرداخته دست چند نفر نیست و اصولاً راهی برای ادامه زندگی است.

استكبارستیزی بدون مقاومت، معنایی ندارد
وی به فرا رسیدن سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) اشاره كرد و گفت: بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی تمام این‌ مباحث را طراحی و تئوریزه كردند و در مورد آن‌ها توضیح دادند كه اساساً ماهیت و هویت انقلاب اسلامی استكبارستیزی است، لذا استكبارستیزی با شعار و دروغگویی و سر میز نشستن با آمریكا و معامله كردن متفاوت است چرا كه استكبارستیزی بدون مقاومت معنا و مفهومی ندارد.
عباسی در ادامه با طرح این سئوال كه ایران در سوریه به دنبال چیست؟ گفت: اساساً استراتژی انقلاب اسلامی نه تنها در سوریه بلكه در تمام نقاط جهان از حیات خلوت آمریكا یعنی كشورهای آمریكای لاتین تا مظلومان آفریقا گرفته، نه شرقی نه غربی و مقابله با استكبار جهانی است و همان‌طور استكبار جهانی نباید بتواند به ملت ایران زورگویی كند به همین نسبت هم وظایف انسانی و حكومتی ما ایجاب می‌كند كه مظلومان دنیا را دریابیم.
وی ادامه داد: اما در سوریه علاوه بر اینكه از دیدگاه انسانی و دینی و دفاع از حرم اهل بیت(ع) و عقیله بنی هاشم(ع) برای خودمان وظیفه قائل هستیم، نباید دولت سوریه را كه سال‌ها از ما پشتیبانی كرده و به كمك ملت ما آمده است، را رها كنیم و این یك منطق و اصل مسلم سیاست خارجی نه تنها كشور ما بلكه تمام كشورهاست و نباید این اصل را رها كنیم.

برنده شكست سنگرهای مقاومت در سوریه، رژیم صهیونیستی است
به گفته عباسی، ایران در حال حاضر امنیت و اقتدار خودش را در آسیای غربی به این می‌داند كه سوریه باید كشوری مستقل و با رأی و نظر مردم اداره شود زیرا اگر سنگرهای مقاومت سوریه شكسته شوند، برنده این میدان وحشیان داعشی و جاهلان سلفی نخواهند بود بلكه برنده اصلی این میدان رژیم صهیونیستی است.

هیچ پیچیدگی در صحنه نبرد سوریه وجود ندارد
عضو شورای قرارگاه غدیر استان فارس با تأكید بر اینكه افرادی كه مورد هجوم شبهات گفتمان مقاومت در سوریه قرار می‌گیرند، باید به حقیقت‌ها و واقعیت‌ها توجه كنند و آن‌ها را ببینند، گفت: چگونه است كه زخمی‌های داعشی در اسرائیل درمان می‌شوند و یا سلاح‌های در اختیار گروه‌های ملعون داعش متعلق به آمریكا و اسرائیل است بنابراین صحنه نبرد كاملاً واضح است و هیچ پیچیدگی وجود ندارد و این است كه ما در سوریه باید با دشمن حوزه امنیت خودمان در این منطقه درگیر شویم و محور مقاومت و خط مقاومت را در آن‌جا تقویت كنیم و در صورتی كه ما محور مقاومت را تقویت كنیم به واقع دشمن را دور از مرزهای جغرافیای خودمان منكوب كردیم و خواهیم كرد.
وی دوباره سابقه تاریخی كشورمان را یادآور شد و ادامه داد: این سابقه نشان می‌دهد كه هر جا ایستادگی كردیم، برنده بودیم و از طرفی جنس مردم و اعتقادات آن‌ها به گونه‌ای است كه ما با سازش و خواری و ذلت فاصله داریم و نمی‌توانیم آن‌ها را بپذیریم بنابراین سازش و تسلیم را نمی‌توانیم بپذیریم و باید مقاومت كنیم.
عباسی، كسانی را كه درباره گفتمان مقاومت در فضاهای مجازی ایجاد و نشر شبهه می‌كنند را به چند دسته تقسیم كرد و گفت: تعدادی از این افراد، كسانی هستند كه این شبهات را می‌شنوند و فاقد بصیرت لازم برای تحلیل آن‌ها هستند و جهل آنان هم تاریخی و هم سیاسی است و قدرت تشخیص ندارند لذا از خود سئوال می‌كنند كه چرا باید در سوریه بجنگیم اما بخش دیگر، كسانی هستند كه خوب می‌دانند چرا ما باید بجنگیم اما به یقین نرسیدند كه با مقاومت هم می‌توان سربلند ، پیروز، مفتخر و مستقل بود و در حقیقت این افراد مرعوبین غرب هستند و كسانی هستند كه در جنگ نرم تحت تأثیر شبكه‌های ماهواره‌ای قرار گرفتند لذا این شبهات را تكثیر می‌كنند تا دیگران را با خود همراه كنند.

تبیین راهكارهای مقابله با ایجاد و نشر شبهات در فضای مجازی
رئیس مركز فضای مجازی سپاه فجر فارس در ادامه به تبیین راهكارهایی برای مقابله با ایجاد و نشر این‌گونه شبهات در فضای مجازی پرداخت و گفت: اولین و كارسازترین راهكار برای مقابله با این‌گونه از شبهات چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی افزایش سواد رسانه‌ای، مطالعه و تحقیق و بازیابی حافظه تاریخی ملت است.
وی ادامه داد: این یك راهكار مهم است كه برای مقابله با شبهات ما بدانیم در گذشته چه اتفاقاتی افتاده است و سابقه درگیری‌ها را بدانیم تا بتوانیم استراتژی پیرامونی كشور را درك كنیم و عواقب مفاهیم سازش و مقاومت را بدانیم چیست.
عباسی با تصریح اینكه ما در حوزه نظامی مردانه جنگیدیم و مقاومت كردیم و محصولش هم این است كه اكنون دشمنان ما به خیال خود دنبال این هستند كه توان نظامی، موشكی، هوایی و دریایی ما را تضعیف كنند، گفت: امروز مشاهده می‌كنیم كه تنها گزینه‌ای كه نظام استكبار هیچگاه در مورد ایران خیلی مانور نمی‌دهد و هر وقت هم می گوید خودش هم به آن باور ندارد، تهاجم نظامی به ایران است، چون می‌داند كه اگر قرار باشد به ایران حمله كند عواقب بسیار سخت و بدی در انتظارش است لذا این است كه می‌بینیم مانوری روی این موضوع نمی‌دهد.
این فعال فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود به برجام اشاره كرد و آن را از دو بعد مورد بررسی قرار داد و افزود: یكی از معانی و مفاهیم برجام، پیروزی از پی مقاومت است از این دیدگاه كه ما به دنبال تعداد سانترفیوژهای به اندازه انگشتان یك دست و غنی‌سازی سه درصد بودیم اما به ما اجازه نمی‌دادند تا اینكه كشورمان مقاومت كرد و به غنی‌سازی ۲۰ درصد رسید و آن‌ها هم حاضر شدند به جای تهدید نظامی بر سر میز مذاكره بنشینند.
وی ادامه داد: اما آن بخشی كه با آمریكایی‌ها باب مذاكره را باز كردیم و برجامی را پذیرفتیم كه اكنون در این برجام تنها جملاتی بر روی كاغذ نوشته شده و هیچ اتفاقی در كشور ما رخ نداده است و در مقابل تمام آن چیزهایی كه از دست داده‌ایم همچنان كشورمان با تهاجم اقتصادی و ركود دست و پنجه نرم می‌كند و هنوز هم متأسفانه برخی از مسئولان با سوءاستفاده از این نوع فضاها با فرار رو به جلو بخشی از سوء مدیریت خویش و گرفتاری‌های مردم را بر دوش دولت‌های قبل می‌اندازند.اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد