شرح خبر
بخش سیمکان جهرم امام جمعه ندارد

:

بخش سیمکان جهرم امام جمعه ندارد

خبرنگار:
۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۸:۳۹:۲۹
کدمطلب: 6756
0

بخش سیمکان شهرستان جهرم با پیشینه 2 هزار و 500 ساله و بیش از 17 هزار نفر جمعیت از وجود امام جمعه و مکانی به نام نماز جمعه بی‌بهره است.

به گزارش پسین جهرم، بخش سیمکان شهرستان جهرم با پیشینه 2 هزار و 500 ساله و جمعیت بیش از 17 هزار نفر تاکنون از وجود امام جمعه بی‌بهره بوده و فریضه عبادی سیاسی نمازجمعه در این منطقه برپا نمی‌شود.

دین مبین اسلام همواره ضمن توصیه به برپایی نمازجماعت مردم را به شرکت در صفوف به‌هم‌تنیده و فریضه عبادی دعوت کرده و آن را اقدامی برای ایجاد وحدت و اتحاد مسلمین عنوان کرده است.

نمازجمعه نیز به عنوان یک فریضه عبادی سیاسی از عباداتی است که در دین اسلام نسبت به برپایی آن تاکید شده و اداء آن در زمان امام معصوم(ع) واجب تخییری و در عصر امام معصوم(ع) واجب عینی است.

هدایت و روشنگری مردم و آگاهی دادن از مسائل روز ره‌آورد دیگر نمازجمعه است که توسط ائمه جمعه به سمع و نظر نمازگزاران رسیده می‌شود.

فارغ از این مسائل آنچه نقش ائمه جمعه را علاوه بر هدایت و روشنگری جامعه برجسته‌تر می‌کند، جایگاه آنها به عنوان شخصیت نخست یک منطقه در رونق و آبادانی جامعه از منظر اجتماعی، فرهنگی و عمرانی است.

 جهرمی‌ها افتخار برپایی نماز جمعه از یکصد سال پیش تا کنون را داشته و تحولات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شهرستان در طول این سالیان برای مردم این دیار ملموس و محسوس بوده و نقطه عطف تاریخ درخشان جهرم ریشه در برپایی باشکوه نمازجمعه و وجود ائمه جمعه شجاع، دلیر و برخوردار از صفات اخلاقی و عرفانی ویژه است.

برپایی نمازجمعه در سه نقطه دیگر از شهرستان جهرم نیز دلیل بر استقبال مردم از این فریضه دینی بوده و تاکنون خدمات شایانی از سوی ائمه جمعه نصیب این مناطق شده است.

با این وجود بخش سیمکان که همواره به عنوان یک منطقه کمتر برخوردار شهرستان جهرم به شمار رفته از این فیض عظیم بی‌بهره مانده است. این منطقه با بیش از 17 هزار نفر جمعیت و هزار و 44 کیلومتر وسعت در شمال غربی جهرم واقع شده که فاصله 50 کیلومتری آن تا مرکز شهرستان و برخورداری از حدود 50 روستا نیاز مبرم به استقرار امام جمعه و برپایی مداوم نمازجمعه دارد.

شاید از دلایل محرومیت دیرینه این بخش از شهرستان جهرم نبود امام جمعه برای مطالبه خواسته‌های مردم و نیازهای فرهنگی و عمرانی منطقه باشد.

 اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد