شرح خبر
بافت تاریخی خاوران رو به نابودی است

:

بافت تاریخی خاوران رو به نابودی است

خبرنگار:
۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۳:۴۲
کدمطلب: 6839
0

بافت قدیم خاوران و خانه های اندکی که هنوز استوار مانده اند نمایشگاه خشت های دست ساز اجدادمان است.

به گزارش پسین جهرم به نقل از خاوران آنلاین بافتی تاریخی خاوران که با ورود به کوچه ‌پس‌کوچه‌های آن احساس ناب حضور در تاریخ به آدم دست می‌دهد و با معماری زیبا و آجری و خشتی خود چشم هر بیننده‌ای را به تماشایی توام با لذت دعوت می‌کند این روزها حال و روز مناسبی ندارد.

بافت قدیم خاوران و خانه های اندکی که هنوز استوار مانده اند نمایشگاه خشت های دست ساز اجدادمان است. شهری که با پیشینه تاریخی دوره ساسانیان(سابقه ی تاریخی خاوران قبل از دوره ی ساسانیان بوده و لیکن از دوره ساسانیان به بعد سابقه ی خاوران مکتوب شده است) خود یکی از شهر های تاریخی می باشد.

صحبت از بافت کهن خاوران است که با گذشت سالها هنوز نیز به‌عنوان یادگار اعصار تاریخی شهرمان به حیات خود ادامه می‌دهد اما در چند سال اخیر با توجه به نبود تناسب میان نیازهای بافت تاریخی و اقدامات صورت گرفته در آن، شاهد از بین رفتن و تخریب بخش‌های مهمی از خانه های باارزش در این منطقه تاریخی بوده‌ایم.

با توجه به اینکه بهسازی بافت کهن خاوران در راستای حفظ هویت تاریخی شهرمان ضروری است، احیا و بازسازی همین تعداد اندک خانه های تاریخی می‌تواند ظرفیت‌سازی عظیمی برای حفظ هویت تاریخی شهرمان و معرفی سابقه ی تاریخی خاوران ایجاد کند و می توان مکان مناسبی برای بازدید گردشگران فراهم کرد .

 اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد