شرح خبر
بی عدالتی در توسعه شهری ، بیکاری و طلاق سدی مستحکم درمقابل تحقق رشد جمعیت ، پیشرفت کشورو پیری جمعیت

در گفتگو با مدیر فرهنگی اجتماعی ناحیه جهرم مطرح شد ::

بی عدالتی در توسعه شهری ، بیکاری و طلاق سدی مستحکم درمقابل تحقق رشد جمعیت ، پیشرفت کشورو پیری جمعیت

خبرنگار:
۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱:۱۲:۰۱
کدمطلب: 7241
0

سرلوحه قراردادن بحث اقتصاد مقاومتی و نیز تحدید جمعیت کشور با نگاهی انقلابی از جمله عوامل موفقیت کشور در نگاه کلی و شهرستان به صورت جزئی و اثر گذار خواهد بود .

به گزارش پسین جهرم  ؛ سرگرد پاسدار محسن جهانگیر مدیر فرهنگی اجتماعی ناحیه مقاومت بسیج جهرم در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص مسائل مبتلا به جامعه خصوصا تحقق رشد جمعیت ، پیشرفت کشور و دور شدن از سن پیری در جامعه مواردی را جهت جلوگیری ، برنامه ریزی و ارائه ی قانون و طرح های مناسب برای رفع بیکاری کاهش رشد طلاق و نیز رفع بی عدالتی در توسعه و ارائه ی خدمات و توزیع عادلانه ی آنها در جامعه مبتنی بر بیانات مقام معظم رهبری (دام ظله) عنوان کرد که در زیر می خوانیم .

مقام معظم رهبری دام ظله سوم مرداد ماه سال1390 در دیدار کارگزاران نظام  فرمودند : جمعیت جوان و بانشاط و تحصیل کرده و باسواد کشور، امروز یکی از عامل های مهم پیشرفت کشور است. در همین آمارهایی که داده می شود، نقش جوان های تحصیل کرده و آگاه و پرنشاط و پرنیرو را می بینید. ما باید در سیاست تحدید نسل تجدیدنظر کنیم.

سیاست تحدید نسل در یک برهه ای از زمان درست بود؛ یک اهدافی هم برایش معین کردند. آنطوری که افراد متخصص و عالم و کارشناسان علمی این قسمت تحقیق و بررسی کردند و گزارش دادند، ما در سال ۷۱ به همان مقاصدی که از تحدید نسل وجود داشت، رسیدیم.

از سال ۷۱ به این طرف، باید سیاست را تغییر می دادیم؛ خطا کردیم، تغییر ندادیم. امروز باید این خطا را جبران کنیم. کشور باید نگذارد که غلبه ی نسل جوان و نمای زیبای جوانی در کشور از بین برود؛ و از بین خواهد رفت اگر به همین ترتیب پیش برویم؛ آنطوری که کارشناسها بررسی علمی و دقیق کردند. اینها خطابیات نیست؛ اینها کارهای علمی و دقیقِ کارشناسی شده است. اگر چنانچه با همین وضع پیش برویم، تا چند سال دیگر نسل جوان ما کم خواهد شد – که امروز قاعده ی جمعیتی ما جوان است – و بتدریج دچار پیری خواهیم شد؛ بعد از گذشت چند سال، جمعیت کشور هم کاهش پیدا خواهد کرد؛ چون پیری جمعیت با کاهش زاد و ولد همراه است.

یک زمانی را مشخص کردند و به من نشان دادند، که در آن زمان، ما از جمعیت فعلی مان کمتر جمعیت خواهیم داشت. اینها چیزهای خطرناکی است؛ اینها را بایستی مسئولین کشور بجد نگاه کنند و دنبال کنند. در این سیاست تحدید نسل حتماً بایستی تجدید نظر شود و کار درستی باید انجام بگیرد.

این مسئله ی افزایش نسل و اینها جزو مباحث مهمی است که واقعاً همه ی مسئولین کشور – نه فقط مسئولین اداری – روحانیون، کسانی که منبرهای تبلیغی دارند، باید در جامعه درباره ی آن فرهنگ سازی کنند؛ از این حالتی که امروز وجود دارد – یک بچه، دو بچه – باید کشور را خارج کنند. رقم صد و پنجاه میلیون و دویست میلیون را اول امام گفتند – و درست هم هست – ما باید به آن رقمها برسیم

مقام معظم رهبری دام ظله درنوزدهم مهرماه سال 91 در جمع مردم بجنورد درخصوص اهمیت و نقش جوانان فرمودند : نسل جوان را باید حفظ کرد. با این روند کنونی اگر ما پیش برویم کشور پیر خواهد شد. خانواده ها، جوان ها باید تولید مثل را زیاد کنند؛ نسل را افزایش دهند. این محدود کردن فرزندان در خانه ها، به این شکلی که امروز هست، خطاست. این نسل جوانی که امروز ما داریم، اگر در ده سال آینده، بیست سال آینده و در دوره ها و مرحله های آینده ی این کشور بتوانیم آن را حفظ کنیم، همه ی مشکلات کشور را اینها حل میکنند؛ با آن آمادگی، با آن نشاط، با آن شوقی که در نسل جوان هست، و با استعدادی که در ایرانی وجود دارد. پس ما مشکل اساسی برای پیشرفت نداریم.

مقام معظم رهبری دام ظله دریازدهم اردیبهشت سال 95 در جمع مداحان به اهمیت و نقش و ارزش زنان اشره کرده و در موضوع تحدید نسل می فرمایند : فرزندآوری یکی از مهم ترین مجاهدت های زنان و وظایف زنان است؛ چون فرزندآوری در حقیقت هنر زن است؛ اوست که زحماتش را تحمل می کند، اوست که رنج هایش را می برد، اوست که خدای متعال ابزار پرورش فرزند را به او داده است. خدای متعال ابزار پرورش فرزند را به مردها نداده، در اختیار بانوان قرار داده؛ صبرش را به آنها داده، عاطفه اش را به آنها داده، احساساتش را به آنها داده، اندامهای جسمانی اش را به آنها داده؛ در واقع این هنر زن ها است. اگر چنانچه ما اینها را در جامعه به دست فراموشی نسپریم، آن وقت پیشرفت خواهیم کرد

راهکارهای تحقق رشد جمعیت در کشور

درخصوص اینکه چه راهکارها ، روش ها و متدهایی برای تحقق رشد جمعیت و رساندن جمعیت به نصاب مورد نظر و بیان مقام معظم رهبری دام ظله وجود دارد درابتدا به منویات و پیشنهادات مقام معظم رهبری دام ظله اشاره می گردد و سپس به موانع این موضوع خواهیم پرداخت .

مقام معظم رهبری دام ظله در دیدار اعضای همایش ملی «تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه»که در تاریخ هشتم آبانماه 1392برگزار گردید راهکارهایی به این شرح بیان می دارند که عبارتند از :

  1. باید گره های ذهنی ای که وجود دارد باز بشود، حقیقت قضیه روشن بشود
  2. باید فرهنگ سازی بشود که متأسّفانه امروز این فرهنگ سازی نیست، تعطیل است؛... لکن کار فرهنگی به معنای صحیح انجام نگرفته.
  3. متخصّصین و صاحبان اندیشه را بخواهید فکر کنند تا عوامل بیماری زایی که در زنان و مردان برای یک فرزند و یا دوفرزند داشتن را شناسایی و رفع کنند
  4. بلاشک یکی از چیزهایی که باروری را محدود می کند، بالا رفتن سنّ ازدواج است؛ بلاشک یکی از چیزهایی که باروری را محدود می کند، بالا رفتن سنّ ازدواج است؛ خب، این یکی از کارهایی است که باید در کشور فکر بشود. چرا سنّ ازدواج در کشور ما بالا رفته؟ مگر جوان هفده ساله، هجده ساله، نوزده ساله، احتیاج ندارد به اطفاء نیاز جنسی و غریزه ی جنسی؟ ما باید به این فکر کنیم. خب، از آن طرف می گویند که اینها خانه ندارند، شغل ندارند، درآمد ندارند؛ ببینیم چگونه می شود کاری کرد که همه ی اینها با هم جمع بشود. ما نباید تصوّر بکنیم که حتماً بایستی یک نفری یک خانه ی مِلکی داشته باشد، یک شغل درآمدداری داشته باشد، بعد ازدواج بکند؛ نه، «اِنَ یکونوا فُقَرآءَ یغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه»؛ این قرآن است [که] با ما دارد این جور حرف می زند.
  5. اقناع بشوند افکار نخبگان
  6. یک نگاه مقلدانه ای به زندگی غربی یا به زندگی اروپایی وجود داشته که به اینجاها منتهی شده و میراث آن به ماها رسیده؛
  7. قطعا این کشور با این سطح وسیع، با این تنوع آب و هوایی، با این امکانات فراوان زیرزمینی، با این استعداد بالقوه علمی که در این کشور وجود دارد، می تواند یک کشور پر جمعیتی باشد و ان شاءالله خودش هم این جمعیت را اداره کند

 

باتوجه به منویات مقام معظم رهبری دام ظله و تاکید ایشان بر جوانان و اینکه درصورت عدم توجه به جوانان وخدمتی که ایشان میتوانند بعد از نگاه دوالتمردان به آنها وکشور در آینده داشته باشند می توان به نقش مسئولین و تمامی اقشار مسئول در جامعه به ایجاد زمینه های شغلی و رفع بیکاری و معضل طلاق در جامعه از طریق حمایت از تشکیل خانواده دردو بعد ( 1. حمایت از ازدواج 2. مقابله و کنترل طلاق )که از زمینه های عدم تحقق این مهم از سوی مقام معظم رهبری است اشاره نمود چرا که بیشتر جدایی هایی که الان در خانواده ها درحال شکل گیری است و یا اینکه جوانان میل به ازدواج نداشته و به سمت خانه های مجردی ، اعتیاد و مواد مخدر و یا ایجاد شغل هایی که زمینه های تقویت نظام اقتصادی کشورهای همسایه با شکست نظام اقتصاد بومی که همان اقتصاد مقاومتی است را درپی خواهد داشت به کشور لطمه وارد کرده و ازراههای قاچاق و ... درحال اداره زندگی و معیشت خود خواهند بود که نتایج نهایی بسیاری از این شغلها طلاق است

لذا همان گونه که در اقصی نقاط کشور و شهرستانها در ایجاد محل های پردرآمدی همچون بانکها و موسسات اقدام می شود می بایست نسبت به توزیع عادلانه امکانات شهری اقدام نمود و محلهای آسیب پذیر و فقیر نشین را به طور عادلانه از تمامی امکانات فرهنگی – اقتصادی – دینی و مذهبی – ورزشی و .... متنعم نمود و علاوه برآن می بایست مسئولین به صورت جزئی و بدور از نگاه کلان به کشور از شناسایی و احصاء مهمترین عوامل عدم تحقق جمعیت مورد نظر مقام معظم رهبری دام ظله درشهرستان و موانع پیش روی آن طرح به صورت جدی گام های موثرو اقدامات شایسته ای را برداشته  و عواملی از قبیل بیکاری – طلاق – اعتیاد – قاچاق و .... را مهار نمایند چرا که مهار این مسائل و رفع این مشکلات امروز خدمتی است که از سوی مسئولین به جامعه جوان شهرستان شده و بنابه فرموده مقام معظم رهبری دام ظله این جوانان هستند که بعد از استفاده از این نعمت ها به سرزمینشان خدمتهای ارزنده ای خواهند نمود( یعنی همچنان که ما فکر می کنیم که اگر چهار پنج بچه افتاد روی دوش یک خانواده وضع زندگیشان چگونه خواهد شد، فکر این را هم بکنید که این چهار پنچ بچه وقتی بزرگ شدند و کاری پیدا کردند و شغلی پیدا کردند چه کمکی می توانند به پیشرفت کشور بکنند؛ یعنی این را هم باید فکر کرد{مقام معظم رهبری 8/8/92})

لذا سرلوحه قراردادن بحث اقتصاد مقاومتی و نیز تحدید جمعیت کشور با نگاهی انقلابی از جمله عوامل موفقیت کشور در نگاه کلی و شهرستان به صورت جزئی و اثر گذار خواهد بود

لذا عبور از بی آبی و یا کم آبی در جهرم ،  عبور از تک شغلی بودن و تکیه اهالی به کشاورزی و ایجاد شرکت ها و کاراخانه هایی که علاوه بر سودآوری و نگاه بومی به امکانات و جغرافیای شهری جهرم درراستای ایجاد شغل و رفع معضل بیکاری موثر است و نیز حمایت از نخبگان جوان و... دربعد اقتصادی و نیز عدم تجمیع امکانات شهری در مراکزی خاص و بهره مند سازی کلیه شهروندان خصوصا اهالی محترم شهرستان که در حاشیه شهر قرارگرفته اند واز بسیاری از امکانات بهرمند نیستند دربعد اجتماعی و نیز حضور بیشتر کارشناسان مختلف فرهنگی و بهداشتی و ورزشی و ... در این مناطق می تواند در تحقق این مهم موثر باشد . اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد