شرح خبر
آسیب‌های اجتماعی دغدغه امروز جوامع می‌باشد/ شهر جهرم از امنیت مناسبی برخوردار است

رئیس دادگستری جهرم :

آسیب‌های اجتماعی دغدغه امروز جوامع می‌باشد/ شهر جهرم از امنیت مناسبی برخوردار است

خبرنگار:
۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۹:۲۴:۲۳
کدمطلب: 8526
0

به مناسبت سالگرد شهادت آیت اله دکتر بهشتی و هفته قوه قضائیه رئیس دادگستری جهرم قبل از خطبه های نماز جمعه به ارائه گزارش عملکرد و تلاش ها و ویژگی های قوه قضائیه پرداخت.

به گزارش پسین جهرم، رئیس حوزه قضایی شهرستان جهرم ضمن تبریک هفته قوه قضائیه‌ی و گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی و 72 تن از یاران ایشان اعلام داشت: دستگاه قضایی یکی از مهمترین و حساس‌ترین دستگاه کشور است و اظهار داشت خداوند در قرآن کریم می فرماید : یکی از اهداف ارسال رسل اقامه قسط و عدل است این نشان دهنده آنست که منصب قضاوت در درجه اول متعلق به انبیاء الهی است.

نماینده دستگاه قضایی در جهرم بیان داشت: قوه قضائیه در نظام جمهوری اسلامی ایران در دنیا منحصر به فرد است و زیر نظر ولایت فقیه است و امروز رأس آن مجتهدی فاضل، عالم، عادل، مدیر، مدبر و اشراف به فقه قضایی قرار دارد و در سایر کشورها چنین نیست.

و در ادامه اظهار داشت: نظام قضایی ما بحمداله کارآمد و برآمده مبانی و احکام نورانی اسلام است.

قاضی اسمی اظهار داشت: بحمداله شاهد موفقیت زیاد در قوه قضائیه بوده و خواهیم بود. قوه قضائیه در جهت اجرای عدالت - ارتقاء دستگاه قضایی - تأمین امنیت مردم - پیشگیری از وقوع جرم و خدمت رسانی به مردم و نو شدن قوانین خصوصاً قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی گام‌های مهمی برداشته است.

وی ادامه داد: قانون آیین دادرسی کیفری در هر کشوری شالوده و عصاره نظم بخشی و قانون گرایی و عدالت خواهی در جامعه است که قوه قضائیه تلاش زیادی در مورد نو شدن قانون آیین دادرسی کیفری انجام داده است.

رئیس دادگستری جهرم ضابطه مندی بیشتر ضابطین قضایی – لزوم گذراندن دوره آموزشی پلیس و سایر ضابطین و اخذ کارت ضابطیت از دستگاه قضایی – راه اندازی پلیس ویژه اطفال و نوجوانان و زنان و اعلام جرم و پیگیری پرونده ها توسط سازمان های مردم نهاد در جرائم مربوطه و ممنوع بودن کلیه ضابطین بر مجرم خواندن متهم قبل از محکومیت قطعی و داشتن حق انتخاب وکیل توسط متهم در تمام مراحل تحقیقاتی و دادرسی در مراجع انتظامی و قضایی و لزوم پرونده شخصیت برای متهمین در جرائم سنگین را از جمله نوآوری ویژگی های قانون آیین دادرسی کیفری خواند.

نماینده عالی قوه قضائیه در شهرستان جهرم با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش اطاله دادرسی گفت: بحمداله با تلاش مضاعفی که همکاران تلاشگر اداری و قضایی داشتند وقت‌های رسیدگی کوتاه شده البته ما هنوز راضی نیستیم و کاهش بیشتر اوقات رسیدگی و تسریع در رسیدگی ها هم چنین در دستور کار قرار دارد.

وی تلاش در خصوص موانع رفع اطاله دادرسی از جمله کمبود نیروی انسانی و تعداد زیاد پرونده ها را مورد تأیید قرار داد و بیان کرد: متأسفانه تشکیل 15 میلیون پرونده در کل کشور و سی هزار پرونده در شهر ما خود گویای وجود مشکلات فراوان و تلاش ها و زحمات مضاعف همکاران ماست.

رئیس دادگستری جهرم کار در دستگاه قضایی سنگین و سخت خواند و اظهار داشت: از همه همکاران زحمتکش اداری و قضایی و همچنین اعضای شوراهای حل اختلاف و کارکنان زندان، ثبت اسناد و املاک و پزشکی قانونی تقدیر می‌کنم.

رئیس حوزه قضایی جهرم با اشاره به روند رو به افزایش آمار جرم و آسیب های اجتماعی در تمام دنیا گفت: کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبوده و هر چه شهرها و جوامع بزرگ تر می شود و تکنولوژی پیشرفت می کند و فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشتر می شود از آن طرف جرم و جنایت و فسادها و آسیب ها بیشتر می شود.

اسمی با بیان اینکه امروز مسأله آسیب های اجتماعی برای همه نظام ها و حکومتها و مردم دغدغه و دل مشغولی هایی ایجاد کرده است،‌تصریح کرد: اگر بدرستی به آن آسیب های اجتماعی توجه نشود شاهد چالش ها و تهدیدهای بیشتر خواهیم بود.

رئیس دادگستری جهرم در مورد وضعیت امنیتی شهر جهرم اظهار داشت: بحمداله شهر جهرم از امنیت مناسبی برخوردار است و به واسطه مردمان متدین، با ایمان و با فرهنگی که در شهرستان جهرم وجود دارند شاهد کمترین جرائم خشن هستیم که در این امر در سطح استان زبان زد و قابل ستایش است.

وی افزود: با همت و پایمردی قضات شریف، دادستان محترم، کارکنان زحمت کش دادگستری، نیروی محترم انتظامی، عزیزان بسیج و سپاه و اطلاعات و همه اعضای محترم شورای تأمین و فرماندار محترم شهر جهرم از سطح امنیتی مناسبی برخوردار است با این وجود ارتقای امنیت در اولویت کار و برنامه ها در دستگاه قضایی قرار دارد.

رئیس دادگستری جهرم در پایان ضمن بر شمردن آسیب های اجتماعی در فضای مجازی گفت: دین و ایمان و اخلاق و قانون مداری در کاهش جرم و آسیب های اجتماعی موثر است و توصیه کرد با آشنایی فرزندان با آموزه های دینی و اخلاقی و پرورش آنان زمینه تحقق جامعه ای عاری از جرم و گناه را فراهم سازیم.اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد