شرح خبر
شهردار آینده جهرم چه کسی است ؟

شنیده ها حاکی از آن است ...:

شهردار آینده جهرم چه کسی است ؟

خبرنگار:
۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۳:۰۱:۳۵
کدمطلب: 8732
0

در حالی که نزدیک به یک ماه دیگر تا آغاز به کار رسمی منتخبین پنجمین دوره شوره اسلامی شهر جهرم مانده است اما این روزها بحث انتخاب شهردار جدید بسیار داغ است .

به گزارش پسین جهرم در حالی اعضای چهارمین دوره شورای شهر آخرین روزهای کاری خود را سپری می کنند و نزدیک به یک ماه دیگر صندلی های خود را به منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر می دهند که حواشی انتخاب شهردار از آنان سبقت گرفته و زودتر از آغاز به کار رسمی شورای پنجم نقل محافل سیاسی شهر شده است .

هرچند تا کنون اعضای شورای پنجم هرگونه گمانه زنی و مطالبی که پیرامون انتخاب شهردار آینده شهر جهرم در محافل سیاسی و مجازی مطرح است را رد کرده و آن ها را شایعات دانسته اند اما شنیده ها حاکی از آن است که رایزنی ها برای انتخاب شهرداری متناسب با ملاک و معیارهای منتخبین مردم در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر جریان دارد .

بر اساس این شنیده ها در این میان از گزینه هایی بومی و غیر بومی همچون سیاوش قزلی شهردار فعلی ، عبدالله اسماعیلی نایب رئیس شورای چهارم و عضو شورای پنجم ، محمد سحرخیز نفر دوم اعضای علی البدل شورای پنجم ، محمد هادی هاشم پور شهردار آباده ، احمد فقیهی کیا شهردار استهبان و یا محمد سکوت شهردار سابق سعادت شهر نام برده می شود .

هر چند در کنار این اسامی ، اسامی افراد دیگری نیز برای تصدی گری مسؤولیت شهرداری جهرم به گوش می رسد اما تا کنون هیچ کدام از آنان به صورت رسمی از آمادگی خود برای نشستن بر صندلی شهرداری جهرم سخنی به میان نیاورده اند .

 این درحالیست که شنیده ها حاکی از آن است این رایزنی های نامحسوس در شرایطی انجام می پذیرد که برخی دیگر از شهرهای استان خواهان انتخاب یکی منتخبین شورای پنجم شهر جهرم برای تصدی گری شهرداری آن شهر هستند .

در هر صورت آنچه مهم است و شاید به عنوان یکی از چالش های اولیه منتخبین شورای پنجم در انتخاب شهردار مطرح باشد ، تصمیم بر سر انتخاب بومی یا غیر بومی بودن شهردار جدید است .

شهرداری که باید پاسخگوی توقعات به حق مردم بوده و در مقابل خواسته های نا بجای برخی افراد ایستادگی کند و از حق مردم تمام قد دفاع نماید .

انتخاب شهردار بومی و یا غیر بومی هریک مزایا و معایبی به همراه خواهد داشت که به یاری خداوند در مطالب بعد به بررسی آن خواهیم پرداخت اما برای آنکه بدانیم چه کسی بر مسند شهرداری جهرم تکیه می زند باید تا زمان آغاز به کار رسمی شورای پنجم منتظر بنشینیم و امید داشته باشیم شاخصه هایی که منتخبین شورا در ایام انتخابات برای یک شهردار موفق بر می شمردند در میدان عمل به کار گرفته و با انتخابی هوشمندانه زمینه های پیشرفت بیش از پیش شهرمان را فراهم کنند .

شهرداری به‌عنوان مهمترین و تأثیرگذارترین نهاد شهری، نقش مهمی در زندگی روزمره مردم یک شهر دارد و الزاماً یک شهردار موفق، شهرداری است که بتواند این تأثیر را در روند روزمرگی مردم ایجاد کند.

مردم از شهردارشان وابستگی به جناح‌های سیاسی خاص را نمی‌خواهند. مردم یک شهر به‌دنبال کسی خواهند بود که بتواند عمران و آبادانی را برای‌شان به ارمغان بیاورد.

 با توجه به وظايف پيچيده و متنوع شهردارى ها،شهردار بايد چه تخصص يا تخصص هايى داشته باشد؟ آيا بايد متخصص فضاى سبز باشد يا داراى تخصص مرتبط با محيط زيست؟ مهندس عمران باشد يا مهندس معمار، مهندس صنايع و يا مهندس بهداشت محيط، عالم اقتصاد و يا جامعه شناس، يا جز اينها؟ همه اينها در مديريت شهردارى مورد نياز است اما آيا كسى پيدا مى شود كه تمامى اين تخصص ها را داشته باشد؟
 
بديهى است كه پاسخ منفى است. پس بايد چه تخصصى داشته باشد؟ آيا تخصصى پيدا مى شود كه همه آنهايى را كه ذكر شد در خود داشته باشد؟ اگر نمی توان چنين تخصصى را پيدا كرد ،پس بايد دنبال چه چيزى بود؟ اگر شهرساز نمی توان بود، ليكن می توان مديريت شهرسازانه داشت؛ و اگر معمار نمی توان بود،می توان مديريت معمارانه داشت. پس بايد دنبال كسى گشت كه اگر اين تخصص ها را ندارد،مديريت استفاده از آنها را داشته باشد.
شهردار كسى نيست كه صرفاً مديريت يك سازمان را برعهده داشته باشد و اگر از عهده اين امر برآيد، فرد مناسبى براى تصدى سازمان شهردارى است. بلكه شهردار كسى است كه خود منتخب افراد منتخب مردم يك شهر است و مشروعيت اداره امور شهر را به واسطه رأيى كه مردم به اعضاى منتخب خود در شهر مى دهند ، به دست مى آورد.
 
بنابراين بايد بتواند شهر را با مديريت شورايى اداره كند. براى اين امر، وى بايد به اين نوع مديريت باور داشته باشد و نه تنها شهر را متناسب با ديدگاه و خواسته هاى نمايندگان مردم در شورا اداره كند، بلكه با همراهى و همفكرى شورا، امكان حضور مؤثر مردم را در اداره امور شهر فراهم سازد ، به گونه اى كه شهر در اختيار مردم قرار گيرد و پروژه هاى عمرانى و فعاليت هاى خدماتى در پاسخ به نيازهاى واقعى مردم شهر تعريف و اجرا شوند.
 
همچنین یک شهردار باید بتواند از مدیریت اقتصادی قوی برخوردار باشد. شهرداری سازمانی است با هزینه‌های بسیار و بودجه محدود. یک شهردار موفق باید بتواند از منابع موجود بیشترین استفاده را بکند و راه‌های درآمدزایی را بررسی و به بهترین نحو ممکن از آن‌ها استفاده نماید .
 
شهردار بايد كسى باشد كه هدف مديريت شهرى را توسعه بداند . توسعه با مشاركت مردم امكانپذير خواهد بود و توسعه با آگاهى و دانايى مردم نسبت به حقوق شان و تكاليف شان در قبال اداره امور شهر محقق مى شود. شهردار منتخب شورا می بايست به مديريت شهروند محور باور داشته باشد و سازمان اداره شهردارى را با اين باور ساماندهى كند.


اخبار مرتبط:

 • جهرمی

  • ۱۳۹۶/۵/۱۱ ۰:۳۱    

  شهردار بعدی جهرم
  دکتر سیاوش قزلی جهرمی
  ما شهردار غیربومی نمیخواهیم
  کارنامه دکتر قزلی درخشان بوده دراین 4سال وبه اندازه 40سال خدمات انجام داده اند

  34
  2
  • حامد جهرمی

   • ۱۳۹۶/۵/۲۷ ۱۶:۳۰

   هر کسی باشه بهتر از دکنر قزلی و دوستان ش هست

 • جهرمی

  • ۱۳۹۶/۵/۱۱ ۱۸:۳۰    

  شهردار منتخب بعدی جهرم:جناب اقای دکتر سیاوش قزلی جهرمی

  26
  2
 • شهروندجهرمی

  • ۱۳۹۶/۵/۱۶ ۱۶:۴۰    

  ما شهردار غیربومی نمیخواهیم

  1
  0
 • سلام (دوست)

  • ۱۳۹۶/۵/۱۸ ۲۰:۰۷    

  شهردار اینده جهرم چه کسی است ؟ بهتر است بگوییم:
  شهردار اینده جهرم بایستی چه ویژگیهایی داشته باشد؟

  شهروند خوب شهر خوب میخواهد
  شهرستان جهرم با قدمتی چند صدساله در جنوب شرقی استان فارس واقع گردیده که با تقدیم شهدایی گرانقدر در قبل وپس از انقلاب به این افتخار میبالد شهر ی که در جای جای این مرزوبوم شجاعت مردانش زبانزد خاص وعام است امروز اگر پای خاطرات سرداران بزرگ ویادگاران دفاع مقدس بنشینیم قطعا اگر اسمی از رزمندگان این شهر برده شود خاطرات فراوانی از رشادتهای جوانان این شهر از ذهنشان عبور مینماید.
  حال اگر بخواهیم از دریچه ای دیگر به این شهر نگاه نگاه نماییم متاسفانه این شهر از نظر بافت وتوسعه شهری نسبت به سایرشهرهای همجوار پیشرفت شایانی نداشته است که مهمترین دلیلش فقدان اعتبار لازم در دست مدیران شهری این شهرستان میباشدهر چند این عامل عامل بسیار مهمی در توسعه یافتگی یا عدم توسعه یافتگی یک شهر محسوب میگردد ولی نباید از سایر عواملی نظیر جذب مشارکت وسرمایه گزاری بخش خصوصی در اداره شهر غافل بود توجه جدی به استفاده از از نیروهای متخصص ومتعهد و استفاده از عنصر خلاقیت دراداره شهر نقطه عطفی است که میتواند شهری در خور شهروندانشان را رقم بزند .
  ایجاد زمینه لازم برای سرمایه گزاری بخش خصوصی استفاده از ظرفیت نخبگان شناسایی دقیق فرصتها وتهدیدهای شهر وتوانمندی لازم جهت جذب اعتبار همه وهمه عناصری هستند که شهردار اینده این شهر برای توسعه وعمران بیشتر شهرمیبایستاز انها استفاده نماید.
  امروز درد این شهر وشهروندانش داشتن شهرداری بومی وغیر بومی نیست درد شهروندان این شهر عدم توسعه یافتگی متناسب باسایر شهرها ی استان است .
  ضمن ارج نهادن به خدمات ارزنده وارزشمند شهردار فعلی ذکر چند نکته در اینجا ضروری است .
  -شهر جهرم شهرداری میخواهد که با خلاقیت ودرایت به اداره این شهر بپردازد وغبار اسیبها را از چهره این شهر بزداید
  - شهروندان این شهر شهرداری را میخواهند که علاوه بر نظارت دقیق بر ساخت وسازها مدیریت بحران هم داشته باشد
  - شهردار جهرم بایستی کسی باشد که به فضای ومبلمان شهری توجه جدی تری نماید
  - شهردار جهرم میبایست در اداره این شهر به زیست شهری شهروندانش توجه جدی داشته وبه مسایلی نظیر الودگی هوا معضلات ترافیکی وتفکیک زباله از مبدا توجه نماید.
  -شهردار اینده جهرم بایستی فردی باشد که از طریق جذب مشارکت مردمی شهرداری رابه درامدهای عملیاتی وپایدار برساند
  -- شهردار اینده جهرم میبایست با ایجاد زمینه وبستر لازم خصوصا در ایام نوروز زمینه جذب مخاطب وگردشگر بیشتر را فراهم نماید
  - شهردار اینده جهرم میبایست با استفاده از سرمایه گزاری ومشارکت مردم شهر جهرم رابه قطب گردشگری جنوب استان فارس تبدیل نماید
  -شهردار اینده جهرم میبایست از ظرفیت استراتژیک دره نمی در جهت احداث تله کابین استفاده نماید
  ودر خاتمه سخنی بانماینده محترم شهرمان
  جناب اقای رضایی یکدست صدا ندارد ونیاز به حمایت جنابعالی در زمینه جذب اعتبارات برای اداره این شهر برای مدیران شهری به شدت احساس میشود شهر نیاز به یک تحرک اساسی وزیرساختی دارد وانهم جز با پشتوانه مادی ومعنوی میسر نخواهد بود امید است جنابعالی از جایگاه رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی چتر حمایت خود رابراین شهر بیشتر بازنمایید.
  ودرخاتمه سخنی با شهروندان
  شهروند عزیز فارغ ازنگاه قومی و... مهم نیست که شهردار اینده این شهر بومی باشد یانه انچه مهم است تعهد تخصص وپشتکار فردی است که سکان اداره این شهر را در دست میگیرد.
  والسلام
  (((مدیر مسوول محترم لطفادر صورت امکان این متن رادر صفحه اصلی سایت جا نمایی فرمایید سپاسگزارم))))

  1
  0
 • سلام (دوست)

  • ۱۳۹۶/۵/۱۹ ۹:۰۸    

  سلام

  1
  0
 • سلام (دوست)

  • ۱۳۹۶/۵/۱۹ ۹:۱۲    

  سلام مدیر مسوول محترم سایت پسین جهرم
  لطفا این مقاله رادرصورت امکان درصفحه اصلی سایت جانمایی فرمایید
  سپاس

  0
  0
 • علی

  • ۱۳۹۶/۵/۲۶ ۸:۵۹    

  قزلی تاریخش تمام شده برای شهرداری. باید فرد جدید با ایده های جدید بیاد .شهر بزرگتر شده و شهردار بهتر و کار آمد تری لازم داریم .از آقای قزلی در جای دیگری استفاده کنند.

  0
  0
 • سهرابی جهرمی

  • ۱۳۹۶/۵/۳۱ ۱۶:۳۶    

  شهردار منتخب بعدی جهرم
  جناب اقای دکتر سیاوش قزلی جهرمی مرد پشتکار و عمل
  مرد باشرافت و حلال خور
  فرزند صالح و اصلح این مرز و بوم

  16
  1

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد