شرح خبر
در فتنه سال 88 چه گذشت؟بازخوانی اتفاقاتی که لازم است بدانید

به مناسبت سالروز حماسه مردمی 9 دی:

در فتنه سال 88 چه گذشت؟بازخوانی اتفاقاتی که لازم است بدانید

خبرنگار:
۸ دي ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹:۴۲
کدمطلب: 9397
0

هاشمی رفسنجانی در خطبه 26 تیرماه بار دیگر نتیجه انتخابات را مبهم می خواند و از رهبری نظام خواست تا از فتنه‌گران بازداشت ‌شده دلجویی کنند.

به گزارش پسین جهرم در ادامه گفتگو با مسعود گرامی دکترای جامعه شناسی سیاسی با موضوع بررسی اتفاقات سال 1388 وی عوامل ایجاد فتنه در داخل کشور را اینگونه تشریح کرد : 

 

 ۱- احزاب و گروههای داخلی

اعتماد ملی،مشارکت،کارگزاران، بهاییان(که موسوی را دست عبدالبها در آستین می دانستند که منتقم آنان از جمهوری اسلامی ایران است و بیش از یکصد سایت در حمایت از فتنه  راه اندازی کردند). مجمع روحانیون مبارز،نهضت منحله آزادی،انجمن حجتیه و...

2-جریان اقلیت حوزوی(صانعی،منتظری،بیات،...) و اطرافیان آنها
اقلیت محدودی از حوزویان ساده لوح ، ساده اندیش و طردشده که بغض و کینه ولایت و مسئولین دلسوز نظام وانقلاب را داشته ،بدون آنکه به تذکرات و دلسوزی های حضرت امام خمینی(ره) در باب رسالت حوزویان توجه کنند به حمایت از شورش های خیابانی مبادرت کرده و بعضا خود راسا در آنها شرکت می کردند که عامل تحریک و گمراهی برخی از مردم و مریدانشان می شد.

۳-نشریات و سایت ها
حداقل 19 مرکز مجرب و برخوردار از کارشناس‌های امور ایران در فاصله سال‌های 1380 تا 1388 روی پروژه تغییر ایران متمرکز بوده‌اند و در ماه‌های منتهی به انتخابات تا یک سال پس از آن به حجم فعالیت خود به شدت افزوده‌اند. این مراکز که بدون استثنا بین 3 تا 5 نفر از عناصر ایرانی مرتبط با جریان فتنه را دربدنه خود می دید  شامل مؤسسه بروکینگز، شورای روابط خارجی، بنیاد آمریکای جدید، بنیاد ملی برای دموکراسی، مرکز کارتر، بنیاد جامعه باز، مؤسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن، بنگاه رند و.. بودند که از طریق سایت ها و نشریات خود برای انتقال پیام فتنه و تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی نمود می یابد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به برخی نشریات و سایت های متعلق به جریان فتنه گفت : "گذار" متعلق به خانه آزادی‌ به سردبیری فاطمه حقیقت‌جو، "توانا" متعلق به مرکز آزادی خاورمیانه ، "پنجره" متعلق به بنیاد ملی برای دموکراسی،و به سردبیری هاله اسفندیاری، "راهبرد" متعلق به بنیاد ملی برای دموکراسی و به سردبیری منوچهر محمدی ،"ردیاب ایران" متعلق به مؤسسه اویکن اینتر پرایز و به سردبیری امیرعباس فخرآور، "ابتکار امنیتی ایران" متعلق به مؤسسه سیاست‌ خاور نزدیک واشنگتن و به سردبیری مهدی خلجی و "چراغ آزادی" متعلق به مؤسسه کیتو از جمله مؤسساتی بودند که به همراه جریان داخلی فتنه قرار بود، تغییرات بنیادین را در ایران رقم بزنند.

 

۴-برخی مردم فریب خورده:
موسوی و تیم او با انتخاب رنگ سبز  با توجه به جایگاه آن در باور های عمومی و با طرح شعارهایی مانند"یا حسین  میر حسین"،"نخست وزیر امام" و... سعی در اصیل،دینی و ارزش دار جلوه دادن خویش و تفکراتش را دارد. البته گردانندگان صحنه در ابتدای امر با همین ترفند موفق شدند چنین باوری را در اذهان لایه هایی از جامعه وارد کنند اما به مرور زمان،رویدادهای بعدی توخالی  بودن این شعارها را روشن کرد.
شعارهایی که در ادامه روند آشکارا ساختار شکنانه بودند "نه غزه ، نه لبنان،جانم فدای ایران"، انتخابات بهانه است ،اصل نظام نشانه است"،"مرگ بر اصل ولایت فقیه"،"استقلال آزادی،جمهوری ایرانی"،"چوب،چماق ، بسیجی دیگر اثر ندارد"،فلسطین رو رها کن،فکری به حال ما کن" و.... ماهیت واقعی این جریان برملا می شود.

البته حرمت شکنی و گستاخی به همین جا ختم نمی شود و کار مدعیان خط امام و نخست وزیر امام!!! به آنجا ختم می شود که به واسطه سکوت و تحریکات تشویش آمیز در اهانت کم سابقه عکس امام خمینی(ره) پاره شده و به آتش کشیده می شود ، در ادامه به امام حسین(ع) اهانت می شود و تکایا و مظاهر شعائرحسینی تخریب شده و طعمه حریق می شود. اما " مردم خدا جو" خوانده شدن اینان از سوی سر دسته این طیف بخشی از ناگفته های شهید آیت را هویدا می سازد که سه دهه قبل  پیش بینی کرده بود که  (فلانی) روزی مقابل نظام خواهد ایستاد!!

5-مرفهین بی درد:
این قشر گروهی مرفه هستند که همیشه مدعی نظام و انقلاب بوده ، ژستی طلبکارانه دارند و اغلب در مناطق شمالی تهران ساکن هستند،این گروه بخشی از جریان معترض و اغتشاش گر را تشکیل می دهند.
هر چند هدف و غایت اینان ایجاد نظامی سکولاریستی  مبتنی بر آموزه های غربی است . اینان اعتقادی به مفاهیم انقلابی و دینی نداشته ،برای مقابله با نظام چند صباحی نقاب دین بر چهره می زنند!

مثال بارز این قضیه در داستان نماز جمعه26 تیر88 معروف تهران به امامت هاشمی رفسنجانی قابل بیان است. جریان موسوم به سبز از مدت ها قبل با تبلیغات گسترده معترضین را به شرکت در نمازجمعه فرا می خوانند، برخی سایت های معلوم الحال به آموزش نماز و بیان آیین و احکام نماز جمعه پرداختند. در این نماز جمعه تاریخی که به "نماز جمعه اولی ها" معروف شد .عده ای با کفش به نماز ایستادند و عده ای دیگر به صورت مختلط دوشادوش هم به نماز ایستادند، برخی نیز ترجیح دادندفقط تماشاچی باشند. همین گروه در روز قدس با بطری های آب در دست و در حالی که علنا روزه خواری می کردند شعار نه غزه نه لبنان سر دادند. اینگونه اعمال ماهیت چهره واقعی اینان را برای مردم آشکار ساخت.

پس از یک ماه از اعلام کاندیداتوری سید محمد خاتمی، میرحسین موسوی 20 اسفند 87 اعلام کاندیداتوری کرده و شش روز بعد، محمد خاتمی استعفا می‌دهد. این جابجایی در اسفند 87 معنای خاصی داشت و از این رو بسیاری از نیروهای سیاسی چنین رخدادی را نشانه عزم این جریان برای بر‌هم‌زدن انتخابات ارزیابی کردند.

سه ماه قبل از کاندیداتوری موسوی و در آذر 87 بی بی سی فارسی کار خود را آغاز می کند(این سایت یک هفته قبل از انتخابات 24 ساعته می شود و از ظهر روز 22 خرداد- روز انتخابات- گزارش‌های پی در پی مبتنی بر تقلب گسترده در انتخابات و در عین حال پیروزی قطعی میرحسین موسوی خبر می‌داد.)، سایت های الجزیره،العربیه و فاکس نیوز به همراه شبکه V.O.A تمام قد از موسوی حمایت می کنند و علی رغم نتایج  نظر سنجی های خودشان میر حسین موسوی را پیروز قاطع انتخابات معرفی کرده و از وجود تقلب گسترده در انتخابات سخن به میان می آورند!!
چند ماه پس از فتنه 88، باراک اوباما رئیس جمهورایالات متحده آمریکا اعلام می کند که  با دستور او تعمیرات فنی توییتر تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران به عقب انداخته شده تا اخلالی در ارتباط با معترضان انتخاباتی ایران پدید نیاید. مدتی بعد نیروی انتظامی ساختمانی متعلق به کمیته صیانت از آراء در منطقه تجریش مورد بازرسی قرار داده و مشخص می شود که بی‌بی‌سی فارسی در این ساختمان استقرار داشته است!!!

با نگاهی به حوادث و رخدادهای آذر 87 تا پایان فتنه و عزم راسخ سایت های و شبکه های خبری غربی- عربی در راستای برجسته سازی چهره موسوی وتلاش تام و تمام آنان برای تقویت او بخش دیگری از ماهیت نامبرده روشن می شود. 

سه روز قبل از برگزاری انتخابات یکی از سران ارشد نظام در یک اقدام غیر معمول نامه ای بدون سلام و والسلام به رهبر انقلاب می نویسد و خواستار رد صلاحیت احمدی نژاد برای جلوگیری از آنچه وی پیدایی شعله‌ های آتشفشان در خیابان‌ها، میادین و دانشگاه‌ها در صورت پیروزی وی در انتخابات می داند ، شد. نامه مذکور علاوه بر پخش در رسانه‌های خارجی و بسیاری از رسانه‌های داخلی به صورت انبوه چاپ و از طریق هزاران عامل به دست عابران در خیابان‌های تهران داده می‌شد ، این موضوع  علاوه بر تنش و ایجاد شرایط خاص در قبل از انتخابات از تلاش جدی جریان فتنه برای ایجاد آشوب و درگیری گسترده خبر می‌داد. هنوز انتخابات در جریان است که میر حسین موسوی با فراخواندن خبر نگاران خود را پیروز قاطع انتخابات می خواند...

اما نتایج انتخابات چیزی غیر از ادعای باند موسوی و سایر معترضین بود. شورش‌های خیابانی و درگیری خونین علیه نظام ابتدا در بیانیه‌ها، نامه‌های سرگشاده و کنفرانس‌های خبری بروز پیدا کرد و سپس به کف خیابان ‌ها کشیده شد و ماجرا از این به بعد وارد فاز دیگری می شود.
اسناد و خبرهای موثق بیانگر آن است که میرحسین موسوی و جریان فتنه حامی وی در نظر داشتند بلافاصله پس از پیروزی به وزارت کشور هجوم ببرند ،اعلامیه‌ای صادر کرده و فهرستی از تغییرات اساسی را منتشر کرده ، از هواداران خود بخواهند تا تحقق آن خیابان‌ها را ترک نکنند .

در صدر این فهرست، تغییر قانون اساسی و حذف ولایت‌ فقیه قرار داشت!! کما اینکه جریان فتنه بعد از شکست در انتخابات هم تمام فشار خود را روی رهبری نظام متمرکز کرد. راهپیمایی 25 خرداد 88 یک راهپیمایی اعتراضی به حساب آمد ولی راهپیمایی 30 خرداد  یک روز پس از فراخوان رهبری به آرامش و تعقیب ادعاها از مجاری قانونی- برای شکستن حریم رهبری و فصل‌الخطاب بودن او طراحی و بعد هم در بیانیه‌ های پی‌درپی تعقیب گردید…

هاشمی رفسنجانی هم در خطبه 26 تیرماه بار دیگر نتیجه انتخابات را مبهم می خواند و از رهبری نظام خواست تا از فتنه‌گران بازداشت ‌شده دلجویی کنند. او حتی با بیاناتی مخدوش  و بیان عبارتی از پیامبر عظیم‌الشأن (ص) خطاب به امیرالمؤمنین (ع)، به طور ضمنی خواستار کناره گیری رهبری می شود.


مهار فتنه و مدیریت رهبری

فتنه سال 88 بی تردید از بزرگترین و پیچیده ترین حوادث تاریخ انقلاب به شمار می آید که آرشیو تاریخ انقلاب، همگرایی تا این اندازه عیان و آشکار میان مزدوران داخلی و معاندان و دشمنان منطقه ای و بین المللی برای براندازی نظام و انقلاب  به یاد ندارد.  هرچند این فتنه نیز مانند سایر بحران های این سالها  با درایت ، مدیریت و هوشمندی امام خامنه ای (مدظله) خنثی شده و بسیاری از واقعیت ها برای مردم آشکار شد.


رهبر معظم انقلاب در 5 مرحله این فتنه را مهار کردند:
1- فراخوان موسوی
 روز شنبه 23/خرداد/88 رهبر انقلاب  در دیدار با میر حسین موسوی با نگاهی پدرانه به او یادآور می شود که جنس او آشوب ‌طلبی نیست و باید شکایت‌های خود را در چارچوب قانون پیگیری کند. و اگر ثابت شود که تقلب به گونه ای بوده که در نتایج انتخابات تاثیر داشته،رهبری خود انحلال انتخابات را اعلام می کند.

2- بیان توطئه ها 
رهبر انقلاب در 27/خرداد/88 ضمن بیان صریح و شفاف توطئه های دشمن صراحتا به دو نکته اشاره می کنند که عدم پذیرش قانون و تأکید غیرمنطقی بر ابطال آراء مردم، اتخاذ دیکتاتوری است و رهبری زیر بار چنین چیزی نمی‌رود. این امر نیز بیانگر فشارهایی است که به شخص ایشان وارد می شده است.

3- تمدید یک هفته ای رسیدگی به شکایات
تدبیرسوم رهبری دستور تمدید یک هفته‌ای دوره رسیدگی به شکایات بود ضمن آنکه هیأتی مرکب از آقایان محمدحسن رحیمیان، غلامعلی حدادعادل و علی‌اکبر ولایتی را مأمور بازشماری تصادفی 10 درصد از صندوق‌ها کردند.


4- برگزاری جلسه با اعضای ستاد انتخاباتی چهار کاندیدا
در یک نیم روز رهبرمعظم انقلاب شخصا به نظرات و سخنان مخالفین  گوش فرا  می دهند ( فیلم و روایتی از این جلسه با عنوان من خود مدیر جلسه ام را می توانید از اینترنت دانلود کنید)


5- روشنگری
رهبر فهیم و بصیر انقلاب در مناسبت ها و سخنان خود ضمن ملامت سران فتنه ،به روشنگری ابعاد فتنه می پردازند.ایشان در طول مدت بحران با اعتماد و اتکا به نهادهای نظام جمهوری اسلامی کسی را عزل نکرده،هیاتی را تغییر ندادند چرا هر گونه تغییر افراد حقیقی و حقوقی هدف فتنه گران را تامین می کرد که در صدد بودند کفایت نهاد های ذیربط را تحت الشعاع قرار دهند.

رهبری و نظام در طول مدت فتنه کمترین امتیازی به فتنه‌گران نداد. فشار هاشمی‌رفسنجانی برای آزادی فتنه‌گران به جایی نرسید و رهبران فتنه روز به روز منزوی‌تر شدند. رهبری به صورت وحله‌ای در توصیف جریان فتنه عباراتی را به کار می بردندکه امید آنان را برای تأثیرگذاری بر نظام دائما کاهش می داد.دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد