شرح خبر
نخستین آزمون آمادگی آسکی در جهرم برگزار شد

:

نخستین آزمون آمادگی آسکی در جهرم برگزار شد

خبرنگار:
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۳:۴۱:۴۳
کدمطلب: 9764
0

نخستین آزمون "آمادگی آسکی osce" برای بالا بردن توانایی دانشجویان پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد .

ب:small_orange_diamond:بببه گزارش پسین جهرم اصولا در ارزیابی دانشجویان پزشکی بررسی چند بعد از توانمندی مد نظر است، مانند دانش، نگرش و مهارت، در همین راستا برای دانشجویان پزشکی آزمون صلاحیت بالینی کشوری به شکل آسکی برگزار می شود تا این اطمینان حاصل گردد که دانشجویان به توانمندی های لازم رسیده اند.

:small_orange_diamond: نبود تجربه شرکت در آزمون صلاحیت بالینی کشوری، نگرانی و دغدغه هایی برای دانشجویان پزشکی و همین طور دانشگاه ایجاد کرده است که مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه برای اولین بار با برنامه ریزی و طراحی "آزمون آسکی آمادگی" فرصتی برای کسب تجربه برای دانشجویان پزشکی فراهم آورد تا دانشجویان بتوانند با اطمینان و توانمندی بیشتر در آزمون صلاحیت بالینی کشوری شرکت کنند.

:small_orange_diamond: صدیقه نجفی، مدیر مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه اظهار داشت: آسکی "osce" مخفف، objective structured clinical examination یک نوع آزمون بالینی ساختارمند عینی است و در یک شرایط شبیه سازی شده برای توانمندسازی دانشجویان برگزار می شود.

:small_orange_diamond: وی بیان کرد: آزمون آسکی دارای چندین ایستگاه است که در هر ایستگاه از داوطلب خواسته می شود یک وظیفه یا عمل معین مانند گرفتن شرح حال و یا معاینه فیزیکی مثلا گوش یا چشم یا سمع صدای ریه و غیره بر روی بیمارنما، مولاژ و مانکن انجام دهد و در هر ایستگاه، با استفاده از چک لیست استاندارد توسط ارزیابان نمره گذاری انجام می شود.

:small_orange_diamond: به گفته مدیر مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه، از دغدغه ها و نگرانی دانشجویان پزشکی شرکت در آزمون صلاحیت بالینی کشوری است که به در خواست و نیاز دانشجویان برای نخستین بار آزمون "آمادگی آسکی osce" در محیطی شبیه سازی شده در مرکز مهارت های بالینی "skill lab" دانشگاه برگزار شد.

:small_orange_diamond: وی گفت: در آزمون های آمادگی آسکی، دانشجوی پزشکی می تواند با قرار گیری در محیطی شبیه سازی شده این مهارت را کسب کند و سپس در محیط واقعی چون بیمارستان، درمانگاه بطور صحیح و بدون اشکال برای بیماران پروسیجری انجام دهند.

:small_orange_diamond: مدير مركز مطالعات و توسعه دانشگاه با اشاره به بالا بردن سطح علمي دانشجويان دانشگاه گفت: براي افزایش سطح علمي دانشجويان نقش اساتيد دانشگاه و روش های تدریس بکار گرفته شده اهمیت شایان دارد. به همین جهت مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه با انجام نیاز سنجی از اساتید، برای اولین بار کارگاه های توانمند سازی در قالب دوره مهارت آموزی اساتید طراحی و اجرا کرد.

:small_orange_diamond: وی در ادامه افزود: کارگاه های روش های تدریس فعال در قالب دوره ترینینگ مبتنی بر مدل کلاس"وارونه" با همکاری ۱۴ استاد بالینی دانشگاه برگزار شد.

:small_orange_diamond: به گفته ی نجفی در این دوره مهارت آموزی اساتید، چهار روش تدریس، یادگیری مبتنی بر حل مسئله problem based learning، یادگیری در تیم Team based learning، کلاس وارونه Flipped classroom و سخنرانی تعاملی Intractive Lecture اجرا شده است.

:small_orange_diamond: مدیر مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه در توضیح معنای روش کلاس وارونه گفت : روش کلاس وارونه یک استراتژی آموزشی و نوعی از یادگیری ترکیبی است که بر خلاف آموزشی سنتی، شروع آموزش و یادگیری قبل از کلاس آغاز می شود.

وی در ادامه بیان کرد: بدین صورت که بخشی از مواد آموزشی قبل از کلاس به شکل اِسلاید و صوت در اختیار اساتید قرار می گیرد و در کلاس درس وارونه مباحث در قالب کار گروهی و به صورت عمیق تر با مشارکت افراد بحث و بررسی می شود. البته در ابتدای کلاس درس وارونه به منظور بررسی یادگیری، قبل از کلاس آزمون گرفته می شود.
نجفی گفت : در کارگاه مهارت آموزی از اساتید داوطلب خواسته می شود، یکی از مباحثی را که در کلاس برای دانشجویان خود ارائه می کنند در برابر همتایان خود اجرا نمایند. این روش فرصتی برای اساتید ایجاد می کند تاروش تدریسشان توسط همتایان مشاهده و بازخورده سازنده ارائه شود.

:small_orange_diamond: کارگاه های مهارت آموزی اساتید از مهر ماه سال ٩۶ آغاز شده است و تا اواسط اسفند ماه ٩۶ ادامه دارد.

:small_orange_diamond: از فعالیت های دیگر مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه جهت ارتقاء علمی دانشجویان و ایجاد فرصت آمادگی در آزمون های المپیاد دانشگاهی و کشوری برگزاری کلاس های آمادگی و تخصصی دهمین المپیاد علمی در حیطه های آموزش پزشکی، مدیریت در نظام سلامت، استدلال بالینی، تفکر علمی در علوم پایه و فلسفه پزشکی است.

 اخبار مرتبط:

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر پسین جهرم در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد منتشر نخواهد شد
پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد